YAZARLAR

İSTANBUL AIRSHOW

10.10.2022

Havacılık dünyasının profesyonellerini 3 gün boyunca bir araya getiren İstanbul Airshow, gördüğüm kadarıyla beklentilerin üstünde gerçekleşti.

Fuarın pandemi nedeniyle kapılarını 4 yıl aradan sonra tekrar açması katılımda önceki yılları pek aratmadı.

İstanbul Airshow’un sahip olduğu en büyük özelliği; dünya havacılığının profesyonellerini İstanbul’da yerli üreticiler ve Türk havacılık şirketleriyle buluşturması, aynı masaya oturtması, görüşmeler, anlaşmalar, ileriye dönük planların yapılmasına zemin hazırlaması, ülkemiz havacılığı için müthiş bir fırsat oluşturması açısından büyük önem taşıyor.

Mesela..

* Türk Hava Yolları, orta menzildeki uçak arayışını Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ve beraberindeki yöneticilerle fuarda “taş yerinde ağırdır misali” Embraer’in E-195 E2 ve Airbus’ın A220 tipi uçaklarında kıyaslamalı olarak pazarlık şansını yükseltti.

Aldığım bilgiye göre THY yönetimi, Embraer ve Airbus’tan yeniden kendi oluşturduğu şartlarda fiyat istedi.

Her iki üretici şirkette bu isteği yeniden değerlendirmeye aldı. THY fuarda ev sahibi olmanın avantajıyla pazarlığını kendi isteği doğrultusunda bastırdı.

* Fuarda THY Teknik’te, ST Engineering ve Airbus ortak girişimi Elbe Flugzeugwerke GmbH (EFW) ile, A330 uçakların kargoya dönüşümünde iş birliği anlaşması imzaladı.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen anlaşmaya göre; ilk A330P2F dönüşümünün 2023 yılının üçüncü çeyreğinde, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’nin İstanbul’da bulunan tesislerinde gerçekleştirilecek.

* Türk havacılığının start-up şirketi Mavi Air yine İstanbul Airshow’da Airbus Helicopters ile 4’ü kesin 2’si opsiyon olmak üzere toplam 6 ACH130 alımı için sözleşme imzaladı.

* Mavi Air, ACH130 helikopterlerini havalimanları ve seçili oteller arasında veya gezi uçuşları gibi kısa uçuşlar için kullanacak. ACH130’lar, şirkette halihazırda kiralık olarak faaliyette olan 1 adet H130’un yerine kendi malı olarak katılacak ve şirketin İstanbul bölgesindeki operasyonlarını artıracak.

* Fuardaki önemli gelişmelerden bir diğeri de; Ankara merkezli BMH Havacılık ve Yatırım A.Ş, 1986’da ABD’de Edward Swearingen tarafından çok amaçlı küçük iş jeti olarak tasarlanan MSC Aerospace SyberJet SJ30i uçağının tekrar üretilmesi için İstanbul AirShow’da anlaşma imzalaması oldu.

FAR 121 sertifikasıyla Ankara’da ‘SJA Türkiye’ adıyla kurulacak olan şirket, SJ30i’nin üretim ve tasarım sorumluluğunu üstleniyor.

Ankara’da üretilecek olan uçaklar 6-8 koltuk kapasitesi ve 4 bin 630 km menzile sahip olacak.

Global ortamda satış pazarına sunulacak olan uçakların teslimatlarına 2024’ün ilk çeyreğinde başlanılacak.

Bu anlaşmanın en önemli özelliğiyse Türkiye’de birçok yerli üreticinin iş ortaklığına zemin hazırlayacak olması.

* İstanbul Airshow’daki bir başka anlaşmaysa Keyvan Havacılık ile dünya devi General Electric (GE) Aerospace arasında yaşandı.

Anlaşma göre Keyvan Havacılık, Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda analiz edilen havacılık ve navigasyon veri tabanını GE Aerospace’in Uçuş Yönetim Sistemi’ni kullanan tüm havayolu ve operatörlere sunma imkanına sahip oldu.

Tüm bu gelişmeler ve dahası sadece 2 gün içerisinde yaşandı.

Belli ki Türk havacılığı, dünya arenasına 2024 İstanbul Airshow’da çok daha güçlü ve daha büyük pazar payına hakim olacak imzaların atılmasına zemin hazırlayacak.

Bu arada bizden de iki satır bahsetmeden geçmeyelim..

16 yıldır yayın hayatına sadece “habercilik” yaparak başarıyla devam eden AirTürkHaber ekibi, 48 saat gibi rekor bir sürede fuarın resmi yayın organı olan İSTANBUL AIRSHOW News’ü hazırladı.

Fuardaki tüm katılımcılar ve ziyaretçilere dağıtılan dergi büyük beğeni topladı, şimdiden 2024 için ilan rezervasyon istekleri aldı.

Sadece profesyonellerin değil, havacılığa gönül veren ziyaretçilerin de takdirini toplamak bizleri müthiş onurlandırdı, 2024’te daha iyisini hazırlamak için motive etti, ilgi gösteren herkese ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları