YAZARLAR

KAÇIRILMAYACAK 3 GÜN

03.10.2022

Türkiye’de 1996 yılında sahaya inen ve Atatürk Havalimanı’nda sadece iki uçakla İstanbul Airshow’u buluşturan, ülkemizin ilk ve tek profesyonel havacılık arenası Perşembe günü 13’ncü kez kapılarını açıyor.

Pandemi dünya genelinde 4 yıl boyunca tüm faaliyetleri derinden etkileyince, İstanbul Airshow’da iki yıl üst üste fuara ara vermek zorunda kalmıştı.

Tüm hazırlıklarını tamamlayan fuar Atatürk Havalimanı’nda bu yıl ilk kez farklı bir alanda sergilenecek.

Şimdiye kadar düzenlendiği özel hangarlar bölümünden çıkan İstanbul Airshow, kapalı alanda ürünlerin, açık alanda ise katılımcı uçakların çok daha rahat sergileneceği A kapısı girişiyle AHL’nin dış hatlar apronunda yer alacak.

Fuar, Türkiye’nin hem kendi milli üretim hava aracı ve ekipmanları, hem de dünyanın önde gelen üreticilerinin buluşmasına da önemli bir zemin hazırlıyor.

Bu yıl Airbus’tan, dünyanın üçüncü büyük uçak üreticisi Embraer’e kadar yabancı üreticiler kapalı alanda üretim faaliyetlerini, açık alanda ise uçaklarını sergileyecek.

Airbus A220 ise sergilenmek üzere Türkiye’ye ilk kez İstanbul Airshow’da teker koyacak.

Airbus ayrıca THY’ye siparişlerin ilk iki adedini teslim ettiği en yeni üretimi olan A350 uçağını da yine fuarda ziyaretçilerle buluşturacak.

Türkiye’nin dünya arenasındaki haklı gururu TUSAŞ ise; Anka, Aksungur Gökbey, ile dış alanda, yine yerli uzay üretimleri ve kurumsal çalışmalarıyla kapalı alanda ziyaretçilerini ağırlayacak.

Burada sıralamakla bitiremeyeceğim irili-ufaklı yerli ve milli üreticilerin birbirinden ilginç ve “bunu da mı biz üretiyorduk?” dedirteceği çok sayıda ürün İstanbul Airshow’da yer alacak. 

Fuarın AHL’deki yeni yeri İstanbul Airshow’a ziyaretçilerin çok daha kolay ulaşmasını da sağlayacak.

Atatürk Havalimanı’na kadar metro ulaşımının yanı sıra fuar alanına ziyaretçiler özel araçlarıyla da gelebilecek.

A kapısı girişindeki oldukça büyük bir park alanına varan ziyaretçiler ücretsiz park alanına araçlarını bırakıp hemen fuara giriş yapabilecek.

Dört yıl aradan sonra profesyonel havacılık dünyasında muhteşem bir 6-7-8 Ekim geçirmek isteyenler İstanbul Airshow’u kaçırmasın derim.

Hepinize iyi uçuşlar olsun.. 
Yazarın Diğer Yazıları