YAZARLAR

KAPTANDAN ÇARPICI ANONS

15.06.2020

Geçtiğimiz haftaya baktığımızda uçuşlara hiçte fena başlamadığımız ortada.

Aynı şeyi sahil kentlerimiz için pek söyleyemesek de, Anadolu’ya yapılan uçuşların hemen hemen çoğunda yüzde 100’e yakın doluluk oranı yakalandı gibi görünüyor.

Kolay değil tabi, onca karantina hengamesinden sonra, yeni koşullarda yeniden uçmak.

Fakat uzakları yakın eden havayolu ulaşımını hayatımızdan çıkarmanın mümkün olamadığı da ortada.

İşte böyle bir ortamda geçtiğimiz hafta yaklaşık 3 ay aradan sonra tekrar başlayan uçuşlarda kabinden, kokpite ekipler yolcularını çok farklı “hoş geldiniz” seremonileriyle karşıladı.

O uçuşlardan birinde uçağın kaptanı yolcularına aynen şu anonsu yaptı: “Havalimanına girdiğiniz andan itibaren alınan tedbirleri tek tek aşarak uçağa gelebildiniz. Buraya kadar gelip koltuğunuza oturduğunuza göre temizsiniz demektir. Şimdi rahat olun ve uçuşunuzun keyfini çıkartın.”

İşte empati diye ben buna derim. Özellikle şu dönemde ihtiyacımız olan da tam olarak budur.

Koronavirüsün en derin izlerini bıraktığı hava ulaşımında yetkili ağızların bize söyledikleri gerçekten daha farklı bir önem kazandı.

Şu yukarıdaki kısacık anons bile o uçuşun seyrini değiştirdi, yolcular bir anda üzerindeki kaygıları gökyüzüne bıraktı.

Yeni dönemde, yeni uçuş şartlarına yumuşak bir haftayla başladık, umarım böyle de devam eder.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Geçtiğimiz haftanın son günü İstanbul Havalimanı’nın üçüncü pisti resmi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı.

Ve Türkiye’de ilk kez bir havalimanından aynı anda 3 uçak birden kalkış yaptı.

Açıkçası müthiş gurur duydum izlerken. İstanbul Havalimanı şimdi “büyük havalimanı” olmanın hakkını verdi.

Üstelik üçüncü pistin inşaatı son çeyreğe girdiği Mart ayında Pandemi krizine yakalandı.

Dünya durdu, uçaklar yere indi, havalimanları açık hangarlara dönüştü, yatırımlar durdu, ama İstanbul Havalimanı durmadı.

“Şu dönem temkinli olmak lazım” demedi, “öngörü de bulunulamayan bir dönemde para harcamak anlamsız” demedi, “uçuşların durumu ortada mevcut pistler yeterli” diye de düşünmedi, dünyada havacılığın durdurduğu dönemde yatırımına gaz kesmedi.

Özellikle iç hatlarda yaşanan uzun süreli taksi yolu artık bitti. Terminalin Doğu tarafına bakan iç hat uçuşları bölgesinin tam önüne bulunan üçüncü pist bu anlamda yolcularına müthiş zaman kazandıracak.

Dedim ya, havacılıkta dünya durdu. Ama Türkiye durmadı, Türkler durmadı.

İki hafta önce Pandeminin ortasında TAV Orta Asya’nın en önemli güzergahı olan Almati Havalimanı’nı konsorsiyum ortaklığında aldı, Türklerin ayak izini Orta Asya’ya tekrar taşıdı.

Dünyanın ünlüleri içine kapanırken, İstanbul Havalimanı yatırımına hiç gaz kesmeden devam etti üçüncü pistini de trafiğe açtı.

Türkiye’de havacılık adına hep iyi şeyler olacağına inandım, bu ağır dönemde bile farklı düşünmedim, çok iyi şeyler olacağına inancım daha da büyüdü.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları