YAZARLAR

KRİZ FIRSATA DÖNER Mİ?

04.11.2019

Boeing kabusu dünya havayollarını sarmalamaya devam ederken iliginç gelişme geçtiğimiz hafta yaşandı.

Hava ulaşımının can simidi olarak kabul edilen düşük maliyetli havayollarından havlu atmalar başladı.

Sadece valizinize ve size bilet ücreti karşılığında yer veren, onun dışında olabilecek koltuk seçimi, yiyecek-içecek vs. hizmetlere ekstra paraların talep edildiği sistem dünya genelinde önemli bir pazar oluşturuyor.

Boeing krizi, şimdi bu şirketlere ya hat kapattırıyor, yada talep olan hatlarda neredeyse normal havayollarının ücret tarifelerini uygulama zorunda bırakıyor.

Üstüne üstlük low cost taşıyıcıların çoğunlukla kullandığı B737 MAX sıkıntısı da bu gelişmelere eklenince dert büyüdü.

Ucuzcuların en ünlülerinden olan ve filosunda çok sayıda MAX bulunduran ve aynı oranda siparişi de olan Ryanair geçtiğimiz hafta önemli bir karar aldı.

İrlandalı şirket Hamburg şehrindeki merkezini kapatacağını açıkladı.

Gerekçe olarak da, Almanya planlarının istediği gitmediği ve B737 MAX’lerin yerde yatmasını gösterdi.

Boeing’in zor günler yaşadığı kesin, üstelik domino taşı etkisi havayollarında ard arda planları bozmaya başlayınca etkileri de fena sonuçlar getirmeye başladı.

Düşük maliyetlileri geçelim, genel olarak Boeing’in ciddi sıkıntılara neden olduğu havayolları filolarını telafi için şartlarına uygun uçakları nerelerden kiralayacığını şaşırmış durumda.

Boeing’den ise hala doğru dürüst bir açıklama ve krizi hafifletecek tarihin dillendirilmemesi, işi yokuşa sürmeye devam ediyor.

Havayollarının bazı ülkelerde pazar payını bile düşürecek güçte yaşanan kriz eğer uzamaya devam edip belirsizliğini korursa, belli ki sonuçları daha kötü olmaya başlayacak.

Sanırım, bir üreticinin yaptığı hatanın kullanıcılarını batışa kadar sürükleyecek bir girdap yaratması örneğini ilk kez yaşıyoruz.

MAX, yeni peydahlanan NG sorunu, üretim hattında sorunlar yaşayan B777X.

Bunlardan ders alınmalı diyeceğim ama, ne üreticiyiz nede yakın gelecekte yolcu uçağı üreticisi olmak gibi bir şansımız var.

Kötü mal sahibi kiracıyı ev sahibi yapamayacağına göre, planlamaları doğru yapmak bu krizden kurtuluşun tek seçeneği olarak duruyor karşımızda.

Birde doğru olduğu kabul görmüş “krizler fırsat ve büyüme zamanıdır” hareketini THY Boeing’e karşı nasıl kullanacak?

İşte benim tam olarak merak ettiğim budur.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları