YAZARLAR

Slide thumbnail

NİYE BÖYLE OLDU?

01.07.2019

Türk Hava Yolları ilk B787-9’u filosuna kattı, hayırlı uğurlu, kazasız belasız bol uçuşlar olsun.

Ulusal havayolumuzun şimdiye kadar filosuna kattığı ilk uçakların hep ayrı bir önemi olmuştur.

Ve bu ilkler için her filoya katılışında çok özel karşılamalar, törenler düzenlenir bunlarda THY’nin tanıtımına çok ayrı bir destek katardı.

Mesela THY’ye çift koridor da ilk kez katılan iki adet B777-300ER için Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen tören bildiğim son karşılamadır.

Üstelik o uçak fabrika çıkışlı değil, JetAirwayas’ten THY filosuna katılmıştı. Bir süre sonra yenisi geleceği için önemsenmeyip, fabrika çıkışlı muamelesi yapılmıştı.

Bugünse 777’den sonra ilk kez yeni model bir uçak daha yeraldı THY filosunda.

Geçtiğimiz 26 Haziran’da saat 16.00 suların da teker koydu İstanbul Havalimanı’na 787-9 Dreamliner.

Seaatle’dan çıkışından itibaren fotoğraflandı. 12.5 saat süren yolculuğuna çıktığında çoktan meşhur olmaya başlamıştı bile.

“Turkish Airlines’ın ağır uçağı yola çıkıyor”, “Turkish’in ilk B787-9 Dreamliner’ı filoya katılmak üzere İstanbul’a uçuyor” gibilerinden başlıklar atıldı uluslararası havacılık sitelerinde.

Bizde ise medyaya bir gün önce, akşamüstü saatlerinde uçağın Çarşamba günü 16.00’da geleceği, özel bir tören düzenlenmeyeceği, fotoğraf çekmek isteyenlerin programa katılacağı bildirildi.

AirTürkHaber olarak yerimizi aldık bildirilen saate İstanbul Havalimanı’nda.

Uçak indi, kendimize su tak’ı için fotoğraf alma pozisyonu ararken, ilk B787-9’umuz geleneksel su tak’ı dahi kurulmadan sessiz sedasız gümrükleme işlemleri için hangara alındı.

Doğrusu şaşırdık. Su sıkacak araçlar orada hazır olmasına rağmen yapılmadı.

Tabi bu arada gözlerimiz başta İlker Aycı olmak üzere THY yetkililerini aradı. Ortalıkta kimseler gözükmezken, neyse ki birden Bila Ekşi çıktı karşımıza.

Sorularımız cevapladı, uçağı anlattı, fotoğrafalar çekildi ve sessiz başlayan karşılama aynı sessizlikle son buldu.

THY filosunda ilk kez yer alan B787-9, dünyayı heyecanlandırırken, THY’deki bu heyecansız karşılamayı ciddi garipsedim.

Dedim ya, ilk kez katılsa bile o heyecanla el’in uçağına bile tören düzenleyen THY bu defa kendi malı fabrika çıkışlı filoda bir ilk olacak uçağını kimse duymadan karşıladı.

Bu tarihi anın önemi yerine THY yönetimi, muhtemelen bir gün sonra yapılacak olan genel kurul toplantısına konsantre olmuştu diye düşündüm.

Sanırım bu ilk’i sessizliğe gömmenin, ıskalamanın, yalnız karşılamanın başka bir gerekçesi yoktur.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları