YAZARLAR

SABİHA GÖKÇEN ÇATLAMAK ÜZERE

22.04.2024

İstanbul’un önemli kapısı Sabiha Gökçen’de ikinci pistin açılmasıyla (şu anda tam kapasiteyle çalışmasa bile) trafik kısmen rahatlasa da terminalde işler Arap saçına dönmüş durumda..

2023 yılını 37,1 milyon yolcuyla tüm zamanların rekorunu kırarak kapatan ve şimdi normal günde bile her hafta artan yolcu trafiğine mevcut terminalin cevap vermesi imkansızı aştı.

Hele birde bayram-seyran trafiği eklendiğinde yolcu olarak terminal içinde uçağa geçmek için katedeceğiniz mesafe, kıyaslanamayacak büyüklükteki İstanbul Havalimanı’ndan çok daha uzun süreler alamaya başladı.

Şöyle bir kıyaslama yaparsak; aracınızla İstanbul trafiğinde 10 dakikalık mesafeyi 1 saatte almanız arasında hiç bir fark yok!

Yani, Sabiha Gökçen’de terminale girişinizle uçağa geçiş mesafeniz neredeyse İstanbul Havalimanı’nda kapı girişindeki ilk güvenlik noktasıyla check-in işlemlerinden sonraki ikinci güvenlik noktası arasına eşit.

Fakat bu kısa mesafeyi aşırı yoğunluktan kaynaklanan türlü sebeplerle bir türlü aşamıyorsunuz..

Bakın, sadece geçtiğimiz bayramda HEAŞ’ın resmi verilerine göre Sabiha Gökçen Havalimanı’nı 9 günde 6.021 uçuş ile 1.013.731 yolcu kullandı.

Mevcut terminaliyle böyle bir trafiğe cevap vermek, tam anlamıyla şapkadan tavşan çıkarmak demek.

Dikkat ederseniz ayda en az bir kez pasaport veya yolcu bankolarında sistem çökmesi haberleri geliyor.

Aslına bakarsanız bu aksamaların her gün yaşanmadığına dua edilmeli.

İkinci pist açıldığında yaşanacak artışa eldeki terminalin cevap veremeyeceğini ve acil olarak atıl durumda olan eski terminalin de hizmete alınması gerektiğinin altını çizmiştim.

Kuşkusuz bu haliyle eski terminalde ihtiyaca cevap vermeyecek fakat iyileştirmeler yapılıncaya kadar vaziyeti kısmende olsa kutarabilecekken, görmezden gelinmeye devam edilmesini anlamak gerçekten mümkün değil.

Peki, Sabiha Gökçen’de ısrarla görmezden gelinen bu sıkıntılar zincirinin sebebi ne?

Durumu benden çok daha iyi bilen sivil havacılık otoriteleri bu gidişatın Sabiha Gökçen’i yakında içinden çıkılamaz hale getireceğini görmesine rağmen neden bir adım atılmaz?

Her defasında tamamının Malezyalılarda olmasına karşı çıktığım İSG’ye 2023’ün sonunda IC Holding’in yüzde 50 ortak olduğu haberleri medyaya yansıdı.

Fakat bu denli önemli gelişmede bir kez yayınlanan bu haberin dışında bir gelişme kaydedilmedi.

Hatta, ne İSG’nin Malezyalı işletmecisi Malaysia Airports Holdings Berhad nede IC Holding’den konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Konuyla ilgili resmi olarak kabul edilecek tek gelişme IC Holding’in yüzde 50 ortaklığının ardından CEO’su olmayan Sabiha Gökçen Havalimanı’na havacılık alanında başarılı bir geçmişi olan Serhat Soğukpınar’ın CEO olarak atanması oldu.

Oldu da ne kadar CEO oldu onu da tam olarak bilmiyoruz.

Çünkü..

Bana gelen bilgilere göre bu CEO’luk görevi kağıt üzerinde kalmış durumda ve ortada henüz bir işlevsellik yok.

(Bana gelen bilgiyle) sınırlı kalmasının nedeniyse, koskoca Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sorup danışacağımız, öyle yada böyle bir bilgi alacağımız kurumsal iletişimde yok.

Aslına bakarsanız böylesine karışık ortaklık hikayesiyle ilgili en sağlam haberi Bloomberg yaptı.

Yayın kuruluşunun haberine göre, IC Holding ve Malaysia Airports Holdings Berhad arasında yapılan Sabiha Gökçen Havalimanı için “iş birliği” anlaşması adına görüşmelere başlanmasıydı ve bu başlangıç neticesinde de Serhat Soğukpınar CEO olarak atandı.   

Bloomberg’in, müzakerelerin gizliliği nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemediği kaynaklara dayanan haberinde görüşmelerin ilk aşamada olduğu ve bu süreçte IC Holding’in hisse alıp alamayacağının belirsiz olduğunu yayınladı.

Haberde, IC Holding’in yorum yapmayı reddettiği, Malaysia Airports Holdings Berhad’ın ise sadece “MAHB ile IC Holding stratejik işi birliğine giriyor” bilgisi paylaşıldı denildi.

Şimdi..

Son derece yüksek önem taşıyan Sabiha Gökçen’deki tüm bu gelişmelerden siz ne anladınız?..

Bende tam olarak onu anladım..

Sonuçta İSG’de fillerin tepiştiği bir gerçek ama ezilen çimenlerde Türkiye’deki ulaşımın çok önemli bir parçası var.

Sabiha Gökçen doldu, taştı ve çatlama noktasına geldi.

Bu kaos devam ederse çatlamadan çıkan sesi hep birlikte duyarız.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları