YAZARLAR

SESSİZLİK VAR

28.09.2020

Türk Hava Yolları, pilotlarına zorla da olsa imzalattığı yeni ücret anlaşmalarının ardından edindiğim son bilgi kokpitte derin bir sessizliğin hakim olduğu.

Sessizliğin nedeni ise, her ne kadar yüzdeler yeni anlaşmalar da açıklandıysa da, pilotlar şimdi 8 Ekim’de ceplerine girecek olan parayı merak ediyor.

Çünkü yeni rakamlar aynı zamanda hayatlarını yeniden şekillendirecek. Vücutlar kokpitte uçarken, kafalarsa doğal olarak bu derin hesapların içerisinde.

Alınan önlemler kapsamının önemli bir ayağını da “şimdilik pek dillenmese de” 60 yaş pilotların geleceğini oluşturuyor.

İddiaya göre THY, 60 yaş ve üstünü kapının önüne koymanın planlarını masaya yatırmış durumda.

Yani bunun Türkçesi şu; “THY tecrübeyi kapının önüne koyuyor”

Bunun ne önüne nede arkasına bir cümle eklenir.

Türk Hava Yolları’nın tecrübeli kıdemli kaptan sayısı yaklaşık 200 kişi civarında. Ve bunlar gerçekten yılların tecrübesine sahip, mesleğinin zirvesinde olan kişiler.

Avrupalı, Amerikalı, Asyalı ülkelerin baştacı olarak taşıdığı tecrübeler bunlar.

Mesela bizde 65 yaş sınırı uygulanırken, Japonlar pilotlarını 68 yaşına kadar uçuruyor. Tecrübeden faydalanabildiği son ana kadar faydalanıyor.

Kuşkusuz her meslekte tecrübenin önemi tartışılmaz.

Ama bu iş grubunda günlük mesainin 10 bin metrede, saatte 900 km hızla yaşandığını kabul edersek, buradaki tecrübede hiçbir iş kolundakine benzemez.

Bazı anlar vardır ki, o tecrübenin kokpitte sadece oturuyor olması bile hem o anda, hem de ileriye dönük olarak çok şeyi değiştirir.

Tamam, THY’nin kemer sıkma politikası uyguladığını biliyoruz da, bunu nasıl yaptığını halen daha pek anlayabilmiş değiliz.

Mesela gereksiz müdürlükler, müdürün müdürü’nün varlıkları halen devam ediyor mu?

Şatafattan vaz geçilme planları yapılıyor mu?

Yabancı pilotların durumu ne olacak?

Havacılık dünyamızda esen güçlü “milli rüzgarlar” THY kokpitinde unutulmaya devam edecek mi?

Öyle olacağı da muhtemel gözüküyor. Çünkü, yabancı pilotlar için bugün bile halen simülatör planlamaları yapılıyor.

Ayrıca şunu da ekleyeyim, THY bu yabancı arkadaşlara bu dönemde bile kucak açmaya devam ederken, bu arkadaşlar gizli gizli THY’den ayrılma planları yapıyor.

Bu planlarının bel kemiğini ise yine ilginçtir ki Çin oluşturuyor.

Hatırlarsanız bir aralar kokpitte Çin rüzgarları esiyordu. Şimdi ayda 20 bin dolar gibi tekliflerle bu rüzgarlar yine ufaktan esmeye başladı.

Ve bu rüzgarları ilk göğüslemeye hazırlananlar da yine sayıları yaklaşık 500’ü bulan bu yabancı arkadaşlar.

Bunun böyle olduğunu ben bile bilirken, THY yönetimi bilmiyor ve yabancı pilotların halen daha simülatör planlamalarıyla şirketteki geleceklerini sağlamlaştırıyorsa, karşılaşacakları sürprizlere de hazır olsunlar derim.

THY’ye tecrübeyle uğraşacağına önünde olanları daha net görmesini tavsiye ederim ve umarım ki bu tecrübeden vazgeçme planları sadece iddiada kalır ve ben yanılmış olurum.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları