YAZARLAR

SunExpress?..

23.11.2020

Havayolu geçtiğimiz hafta yayıncı kuruluşlara servis etti.

THY-Alman ortaklığındaki Sunexpress parasını öderseniz eğer, yan koltuğunuzu boş bırakabileceğini yolcularına duyurmaya çalıştı.

Üstelik bu iş (boş orta koltuk imkanı) başlığıyla duyuruldu.

Yani, şu illet virüs ortaya çıktığından bu yana yolcuların “havayolları acaba orta koltukları boş bırakır mı?” beklentisini cevaplarcasına bir girişimle çıktı.

Okuduğunuzda son derece vurucu kelimelerle süslenmiş ve havayolunun Ticaret Direktörü Peter Glade imzasını taşıyan bilgilendirmede, yolcuların isteği doğrultusunda yan koltukların da (parası ödenmek kaydıyla) boş bırakılabileceği ve böylece güvenli ve kaygısız bir şekilde (buna göre orta koltuğu boş bırakmanın güvenli olduğu ortaya çıktı) seyahat edebilecekleri açıklandı.

Tam bir “Bu nedir?” türünden açıklama.

Sebebine gelince..

SunExpress’in bu yaptığı algı fırsatından başka bir şey değil.

Şöyle ki..

Başta da dediğim gibi ilk zamanlar yolcuların havayollarından beklentisi “orta koltuklar boş bırakılır mı” şeklinde ısrarlı bir düşünce olsa da, şirketlerin maliyet sorunu nedeniyle bu işin altından kalkamayacakları savunuldu.

Haklı da olabilirler. Fakat şimdi tüm personele yapılan maaş kesintileri, ücretsiz izne çıkarmalar, düşürülen uçuş sayıları vs.’ler düşünülürse özellikle şu sezonda aslında pekte imkansız gözükmüyor boş orta koltuk.

Neyse, devam edelim..

Şimdi, SunExpress’in gerçekten yolcularını düşünüyormuş gibi yaptığı bu uygulama aslında başından beri tüm dünya havayollarında geçerli. Yeter ki siz paradan haber verin.

Parasını ödediğiniz sürece dünyanın tüm havayollarında sağınızı, solunuzu, önünüzü, arkanızı, hatta tüm koltukları satın alabilirsiniz.

Bastırdım parayı, temizledim etrafımdaki koltukları ben uçuyorum diyebilirsiniz.

Bunu size şimdi bir fırsatmış gibi, hatta sizin sağlığınızı önemsemekmiş gibi sunmanın adına ne denir?

Ben söyleyeyim: Ölü sezonda zaten dolma şansı son derece düşük olan koltuğu size uygun bir fiyattan satmak, boş bırakmamak demektir.

İster ahlaklı deyin, ister ahlaksız, bu bir tür pazarlama anlayışından başka bir şey değildir.

Mesela bu (sağlığımızı düşünen) şirketimiz aynı uygulamayı işin başında, “Sayın yolcular, sağlığınız bizim için önemlidir o nedenle maliyetlerimizi gözeterek yan koltuğunuzu size yarı fiyata alma imkanı sunuyoruz” deseydi ve şimdi sakin sezonda da, “Sağlığınızı önemsemeye, kaygısız seyahat etmenizi sağlamaya devam ediyoruz, yeni uygulamayla uçağımızın doluluk oranına göre orta koltukları titizlikle boş bırakarak oturma düzeni sağlıyoruz” deseydi, açık ara dünyanın en iyi niyetli havayolu olarak şu dönemde tarihe geçerdi.

Ama böyle “yerseniz” mantığıyla değil.

İster iç, ister dış hat olsun aynı bilet fiyatına zaten boş gidecek olan koltuğu da fırsat olarak sunmak ne yeniliyor nede yutuluyor SunExpress.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları