YAZARLAR

SURVIVOR

24.04.2023

Air Anka..

Niye yazmıyorsun diye mail gönderiyorsunuz.

Yazalım..

1 yıl önceydi..

2022’nin Mart ayında, Yeşilköy deki 5 yıldızlı otelde bir randevum vardı.

Görüşmem bittikten sonra, çıkışta bir yönlendirme tabelası gördüm.

Üstünde aynen şu yazıyordu; “Air Anka personel alım toplantısı”. 

O güne kadar hakkında tek tük bilgiler duyardık yeni kurulan Air Anka hakkında..

İzmir merkezli kargo şirketi Air Anka kuruluş aşamalarını tamamladı gibilerinden..

Fakat hepsi bu kadar olurdu, en ufak bir ayrıntı verilmezdi şirket hakkında.

Tabelayı görünce en azından bir hayırlı olsun demek için toplantının yapıldığı kata indim.

Yaklaşık 8-10 kişi pilotluk başvurusu için beklerken, salonun kapısında duran iki “koruma” görevlisinin yanına gidip içeride kimler olduğunu sordum.

“Genel müdür ve yönetimden kişiler var” cevabını alınca, “koruma” görevlisine kartımı uzattım ve “genel müdüre iletebilirseniz kendilerine hayırlı olsun demek istiyorum” dedim.

Bu arada özellikle “koruma” diye yazıyorum, çünkü kapıdaki arkadaşlar güvenlik görevlisi filan değil, bildiğiniz siyah takım elbiseli sert bakışlı böyle bir ortamda pek alışık olmadığımız “koruma” görevlileriydi.

Açık konuşuyorum, iş başvurusu yapan ben olsam o arkadaşları görünce vaz geçerdim.

Neyse, bir dakika geçmeden “koruma” görevlileri yanıma gelip ve önüme perde olarak “sizi dışarıya alalım beyefendi” diyerek beni (nazikçe) oradan uzaklaştırdılar.

İlginçti tabi..

Sonuçta ülkemizde bir havayolu şirketi kuruluyor ve AirTürkHaber’de bu ülkenin sağır sultanının bile duyduğu havacılık haber yayıncısı olarak tesadüfen oradaydık.

Kurucuların ayağına gelen fırsat olarak düşüneceği ortamı, kapalı kapılar ardında gizlilik içerisinde başlayan bir serüvene dönüştürmenin ta kendisi olarak algılamıştım.

Aradan geçen bir süre sonra pilot alımlarının bittiğini duyduk ve havayolunun artık uçacağını bekliyorduk.

Bu arada, havayolu da Atatürk Havalimanı’nda yatan iki adet A330 tipi uçağıyla bir yıldan fazladır bekliyordu.

Ama yine olmadı..

Artık Air Anka’nın varlığını unutmaya başladığımız sırada, bir gece aniden kargo olarak kurulan şirketin yolcu taşımaya başladığını Acun’un Survivor programında öğrendik.

İstanbul Havalimanı’ndan Survivor yarışmacıları için uçağın koltuk kafalıklarından tutun, havalimanındaki özel hazırlıklarla, şirketin bu uçuş için hazırlanmış videosuyla, Acun’un yarışmacıları ve Air Anka ilk uçuşunu Dominik’e yaptı.

Üstelik Atlantik ötesi ilk yolculu uçuşunu yapan şirketin o dönemde Etops izni de yoktu.

Etops olmadığı için yukarıda gördüğünüz Dominik için oldukça uzun bir rotayı takip eden uçak, tam kadro Survivor ekibi ve yarışmacılarıyla Santo Domingo Havalimanı’na iniş yaptı.

Bu bizim bildiğimiz Air Anka’nın ilk yolculu uçuşu oldu.

Sonrasında yine (bizim bildiğimiz kadarıyla) uzun bir bekleme sürecine giren Air Anka’dan bu defa maaş ödemeleri gibi sıkıntılar nedeniyle kokpit ekibinden ayrılmalar başladı.

Sorunun henüz tam olarak giderilip giderilmediğini yine tam olarak bilmiyoruz.

Ardından yine geçtiğimiz haftalarda ilginç bir haberle daha gündeme geldi Air Anka.

6 bin dolar ve üstü fiyatlarla Nikaragua’ya yaklaşık 200 yolcuya bilet satılmış fakat uçuşun İstanbul Havalimanı’nda uçuş bilgilendirme ekranlarında yer almasına rağmen gerçekleşmemişti.

Sonra bir anda Nikaragua uçuşu San Salvador olarak değişse de o uçuşta yapılmadı.

Bu yaşananların hemen ardından havayolu TC-NYP tescilli A330 tipi uçağını Antalya merkezli Mavi Gök şirketine ekipleriyle birlikte kiraya verdi ve ilk uçuşunu da Stutgart’a yaptı.

Bu arada Air Anka bir diğer uçağını da Libya merkezli Ghademes Airlines’a kiralamış ve Tripoli’ye de bir uçuş yapmıştı. Libyalı şirket adına bu uçuşlar halen daha devem ediyor mu onu da tam olarak bilmiyoruz.

Şimdi Nikaragua ve San Salvador bilmecesine dönersek..

Kargo olarak başlayıp yolcuya dönene Air Anka’nın (bunu kesin biliyorum:) bilet satışı yok.

Yani uçuşu yapılamayan yolcuya biletleri satan Air Anka değildi.

Hal böyle olunca küçük bir araştırmayla bu gizemli uçuşun bilet satışının Merkür Havacılık tarafından yapıldığı, permi vs. gibi çalışmaların da Amerikalı bir şirket tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Uçuşun iptal nedeni de, varış noktası olan Nikaragua’nın gelecek olan yolculardan (kapıda vize uygulaması olmasına rağmen) vize, aşı, dönüş tarihleri nedeniyle sorun çıkardığı için iptal edildiğini öğrendik.

Yani belli ki şartlar uygun olsa Air Anka yolcusunu varacağı noktaya götürecek ama kargaşa bilet satan şirketin yolcu profili vs. gibi noktalarda başlıyor.

Siz okurken buraya kadar ne anladıysanız, bende yazarken onu anladım.

Şimdi..

Bizim için önemli olan ülkemizde kurulan havayollarının varlığını sağlam bir biçimde sürdürebilmesi, çalışanını da, yolcusunu da mutlu etmesidir.

Kargo olarak kurulan ve sonrasında genişletilen ruhsatıyla, ilk yolculu uçuşuna Survivor olarak başlayan Air Anka’yı umarım bundan sonra daha iyi uçuşlarla anarız.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları