YAZARLAR

THY’NİN ZOR HATTI

27.09.2021

Gelişmelere bakınca Pandemi etkisinin hava ulaşımında durma hızını tamamen geride bıraktığını söyleyebiliriz.

Havalimanlarından geçen yolcu sayısı, uçaklardaki doluluk oranı eski günleri aratmadığı gibi ardı ardına yeni hatlar, mevcut hatlarda frekans artışları yüz güldürüyor.

Tabi yüzü gülmeyen arkadaşlar da var, THY çalışanları gibi.

Geçtiğimiz hafta ABD’de 11’nci uçuş hattını Dallas’la açan şirket çalışanlarıyla ne zaman eski şartlara döneceğinin sinyalini henüz vermediği gibi yer, teknik, uçucu personel halen daha THY yönetiminin iki dudağı arasından çıkacak karara bakıyor.

Neyse biz şimdi THY’nin zor hattına dönelim..

Salgının ayak izlerinin hava ulaşımından çekilmesi eski günlerdeki rekabet ortamını da yeniden şekillendirmeye başladı.

Malum THY’nin Asya, Orta Doğu ve Uzak Doğu’da en güçlü rakibi Emirates.

Körfezin güçlü şirketi salgın sonrasında A380’leri tekrar sahaya indiren ilk havayolu oldu hatta bu kararıyla Airbus’ın yüzünü de baya güldürdü.

İstanbul’dan hem Sabiha Gökçen, hem de İstanbul Havalimanı’ndan Dubai uçuşlarını sürdüren Emirates flaş bir kararla İstanbul uçuşlarına filonun devi A380’i de ekledi.

Havayolu her gün B777-300ER tipi uçaklarla yaptığı Dubai-İstanbul-Dubai uçuşlarında, EK123-124 sefer sayısını 1 Ekim’den itibaren İstanbul Havalimanı’na çift katlı ikonik uçağı A380 ile yapacak. 

Yine günlük İstanbul uçuşlarında B777’leri de kullanacak olan Emirates, A380 uçağını EK123/124 seferinde gerçekleştirecek.

A380’in aynı hatta B777’lerle uçan THY’yi fena zorlayacağı kesin.

Çünkü net olan şu; A380 hattında B777’lerle rekabet etmenin nasıl zor olduğunu bütün dünya havayolları biliyor.

Üstelik ekonomi, business ve first class’ta rekabeti daha da zorlayan söz konusu havayolu Emirates olunca işler bir kez daha zorlaşıyor.

Mesela diyelim ki Dubai’ye gideceksiniz..

B777 ile mi uçmayı tercih edersiniz yoksa dünya havayollarının ikonik uçak olarak kabul ettiği iki katlı gökyüzünün devi A380 ile mi?

Halen daha gideceği noktaya A380’le uçmak için rotasını değiştiren yolcular olduğunu düşünürsek ve sizin bu uçuşu aynı rotada yapma şansınızı da eklerseniz cevabı çok net.

Parayı bastırıcam derseniz, THY’de seçeneğiniz olmayan first class’ta özel süiti kullanma şansınız da var.

Tüm bu farklı avantajların yanı sıra, sadece ekonomi sınıfında 427 koltuk satan şirketin bilet fiyatlarıyla da rekabet THY açısından pek mümkün değil.

Dubai ve sonrasında Avustralya’ya kadar uçan havayolu, THY’nin kabusu olacak gibi gözükürken öte yandan İstanbul Havalimanı’nın rüyalarını gerçekleştirecek.

İstanbul’a tarifeli uçuşlarda A380’in ilk olması İGA’nın omuzuna bir yıldız daha takacak.

Dedim ya, Pandemi’nin havayollarından kalkan ayak izleri baş döndüren gelişmeleri de yanında getirdi, güzel şeyler yeniden yaşanmaya başladı.

2022 ve sonrası için filo yatırımını yapanlar karlı çıkacak.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları