YAZARLAR

Slide thumbnail

UZUN TAKSİ NASIL KISALACAK?

04.03.2019

İstanbul Havalimanı tam kapasite hizmete girmek için hazırlıklarını sürdürürken havalimanında yenilikler, Türk Hava Yolları’ndansa yeni kararlar peş peşe gelmeye başladı.

Son planlamaya göre 7 Nisan’dan itibaren operasyonlarını İstanbul Havalimanı’na kaydırması beklenen THY taşınma öncesinde kokpitte yeni bir karar aldı.

AirTürkHaber’in geçtiğimiz hafta özel haberiyle manşetine taşıdığı bu kararın taşınma öncesine denk gelmesi açıkçası biraz kafa karıştırdı.

Çünkü alınan yeni kararın getirdiği değişiklik rüzgar iniş limitleriyle ilgiliydi.

1 Mart’tan itibaren başlatılan uygulamaya göre; Kaptan pilotların iniş rüzgar limitleri 25 knot’tan 30 knot’a çıkartıldı.

Deneyimli first officer’ların limitleri 15’ten, 20 knot’a çıkartılırken, deneyimsiz first’ler 15 knot rüzgar limitiyle sınırlı bırakıldı.

Belli ki rüzgar durumları yeni havalimanında, Atatürk Havalimanı’na göre oldukça farklı bir durum sergiliyor.

Kokpitteki dostlarımızdan aldığımız bilgilere göre, yeni havalimanına inişlerde, rüzgar limitlerinin altında kalındığı için çoğunlukla first’lere iniş yaptırılamıyor.

Hal böyle olunca “ISL’nin rüzgar şartları farklı, bu karar normaldi” diyor kokpitten gelen sesler.

Belli ki THY yönetimi de bunun farkında ve taşınma operasyonundan önce İstanbul Havalimanı’na iniş rüzgar limitlerini değiştirdi.

Tam zamanlı operasyona hazırlanan İstanbul Havalimanı’nda başlatılan yeni hizmetin açıklaması ise İGA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’dan geldi.

Samsunlu, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bana Sor–Ask Me” ekibinin göreve başladığını duyurdu ve ekledi, “7 Nisan’daki tam operasyona geçiş için hazırız”

Yabancı dilde de hizmet verecek olan “Bana Sor” ekibini bayağa bir iş bekliyor gibi görünüyor İstanbul Havalimanı’nda.

Birinci nedeni inanılmaz bir büyüklükte olması. Yolcunun yolunu şaşırmaması, özellikle transit yolcuyu bekleyen katedilecek mesafenin uzunluğu “Ask Me” ekibine bayağa bir iş düşürecek gibi görünüyor.

İki yeni karar, iki önemli soruna; Rüzgarlı inişler ve terminal binasının fazlasıyla büyük olmasına çare olacak mı, bunun cevabını uygulamalar da göreceğiz.

İGA yönetimine bir uyarı da benden. Yolculardan gelen kimi bilgilendirme, kimi şikayet şeklinde ki maillerin ortak noktası taksi yollarının uzun olmasında.

“Daha önümüzde arkamızda uçak yokken 30 dakika taksi yapılması normal mi?” Trabzon uçuşundan gelen bir uçakta ise yolcuların, “havaalanına indik yarım saattir hala uçakta gidiyoruz” gibilerinden huysuzlanmalar yoğunlaşmaya başlamış. Bu şikayetler sizlere de geliyor mu?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..Yazarın Diğer Yazıları