YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

VARMI BİR BİLEN?

05.03.2018

Sendika’ya ve sendikal yaşama karşı değilim fakat, ülkemizde bunun olması gerektiği gibi olamayacağına inananlardanım.

Mesela şimdi THY’de yeni sendika hareketi var. İyi bişey tabi. Hakları hukukları gözetip, insani şartları sağlamak adına yapılan çalışmaya kimse tu-kaka diyemez.

Fakat sendikanın da çalışanların durumunu gözetmek gibi bir sorumluluğu var. Yeni sendikadan uçucu ekiplerin de güçlü beklentileri var.

FTL meselesi, pilot açığının dengelenmesi, uçuş saatlerinin daha insani şartlara çekilmesi, maaşlarda sabitlenen kurlar nedeniyle oluşan açığın gözetilmesi gibi sıralanıp gidiyor.

Sendikal çalışmalar bu durumu düzeltebilir mi bilemiyorum ama, son zamanlarda mailim THY kokpitinden gelen mesajlarla dolup taşıyor.

Abartmıyorum, hiç böyle şeyler okumadım. Güvenilir ve tarafsız gazeteci olmanın avantajı doğrusu beni ürkütmeye de başladı.

Size kısaca özetleyeyim sayın THY yöneticileri; Kokpit’te, kabin’de yorgun. Hemde tek koridor serisinde ki (B-737 ve A-320-21) bu yorgunluk öyle böyle değil.

Sizde farkındasınız kuşkusuz bu durumun, şirketten ayrılmaların önüne geçilemediğinin, ayrılanların yerini doldurmakta yaşanılan zorluğun, yine siz daha doğrusunu bilirsiniz ama bana gelen rakamların 600 civarinda ki pilot açığının durumu önümüzdeki dönemlerde de iyileştiremeyecek gibi duruyor.

Kokpitte baygınlık geçiren ve haberleri yapılan arkadaşlar var. Sebebinin yorgunluk olduğu da açıkça ortada. Aynısı kabin içinde geçerli.

Bildiğim kadarıyla 7-8 anjio ile sonuçlanan kalp vakası var kaptanlarda. Ve bunlar çok yakın geçmişte yaşananlar.

Muhtemelen herkes bu durumun farkında olmalı ki, başta TALPA olmak üzere kimseden ses çıkmıyor.

Başta TALPA dememin nedeni, eski başkanı rahmetli Gürcan Mantı’nın ekip bekleme odasında, uçuş öncesinde geçirdiği kalp kriziyle hayata veda etmesindendir.

Her türlü sıkıntılarını benden bin kat daha iyi bilmesine rağmen, iyileştirmek adına ne yaptığını bilen var mı TALPA’nın?

Yok.

Peki bir girişimi olabilir mi?

Pek sanmıyorum.

Peki, 3. havalimanın THY’ye kazandıracağı “ivme-büyüme” binlerce kez açıklanırken, bu şartlarda nasıl olacak?

29 Ekim’e ne kadar kaldı?

Burnunun dibindeki Etihad ve Qatar’a kokpitten sürekli kan kaybeden THY’nin, dünya genelinde yayınladığı ilanlara beklenilen ilgi görülemezken, Boeing ve Airbus’ın alınan her uçağın yanında 10 adet pilotta vermediğine göre, nasıl olacak?

Var mı bir fikri olan?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları