YAZARLAR

YÜKSEK ATEŞE HOŞ GELDİN AHMET BOLAT

07.02.2022

THY’nin yeni patronu Ahmet Bolat..

THY içinde, bizler içinde yabancı bir isim değil.

Yıllarını THY’de önemli görevlere vermiş, çok güngörmüş, THY’de sorumluluk kademesi yüksek görevlerde bulunmuş, neyin fazla neyin eksik olduğunu iyi bilen, fazlasıyla tecrübeli isim.

Tecrübesini de gelir gelmez konuşturdu..

Hiçbir işe yaramadığı açıldığı günden beri bilinen ve sürekli eleştirilen onlarca başkanlığı anında lav etti.

Yine hiçbir işe yaramayan bir yığın başkanlığı da iptal edip genel müdürlüğe bağladı.

Uzun süredir alışık olamadığımız bu yönetim biçimi hızlı bir adım oldu.

Ama..

Bana göre bundan önceki yönetimde sürekli görmezden gelinen ilk ciddi sıkıntıyla, yüzü tamamen yolcuya dönük olan THY’de, geçtiğimiz Cumartesi akşamı yaşanan olayla verecek.

O uçaktan bana direk aktarılanlar şöyle..

Cumartesi akşamı Diyarbakır-İstanbul seferini yapacak olan Anadolujet uçağı kapı kapatmaya hazırlanırken uçaktan bir yolcu yüksek ateş nedeniyle indirildi (veya inmek istedi, orası net değil)..

Yolcu indirilme prosedürü belli, geçen süre yetmezmiş gibi üstüne bu defa kabin içi bagaj kontrolü yapılır, oda yetmezmiş gibi bir daha yapılır, gerekçe tabii ki güvenliktir.

Fakat sürekli bu uçuşu yapan yolcunun bana aktardığına göre bu defa durum anormaldir.

“Oyalanmak için yapıldığı her halinden belliydi” der..

Bunlar yaşanırken kokpitten hiç ses yoktur, neler olduğu konusunda pilotlardan bilgi aktarılmaz..

Bu arada uçağa arka kapıdan bir yolcu alınır.

Ve durum fark edilince o ana kadar sabırlı davranan yolcular ayaklanır..

Sadece bir kabin görevlisi ortamı yumuşatmaya çalışır, o da bu arada sesini yükseltir, “ben mi kaldırmıyorum bu uçağı” gibilerinden bağırmaya başlar.

Sinirler gerilir ve uçağa polis gelir, neyse ki gerilim zirve yapmadan uçak yaklaşık 2.5 saat sonra, bilinmeyen o yolcusuyla İstanbul’a havalanır.

Şimdi..

Bu ve benzeri (şaibeli gecikmelerin) Aycı dönemiyle yaşanmaya başladığını en azından biz gazeteciler biliyoruz. (İlker Aycı için son dakikada bindiği Ankara uçağında, ön koltuktan yolcu kaldırıldığını bile hatırlatırım.)

Yeni başkanın bu önemli olayları ıskalamaması, onlarca çalışanı olan iletişim bölümünü hemen harekete geçirerek en azından telefon numaraları kayıtlı olan yolculara bilgi geçilmesini sağlaması, kokpitin kesinlikle suskun kalmamasını bekliyoruz.

THY bu, hiç şakaya gelmez..

En küçük iletişim sorumsuzluğunun anında dev bir kartopuna dönüştüğünü (bu olayda da oldu, sosyal medya da videolar uçuşmaya başladı) ve o kartopunun THY’nin duvarında patlayacağını, bu kurumun her zaman yüksek ateşli bir tepe olduğunu unutmamak gerekir.

Hepinize iyi uçuşlar olsun.. 
Yazarın Diğer Yazıları