Sınırları aşan 7 selfie

Günümüzde artık oldukça popüler olan selfie fotoğrafları görevleri gereği uzaya çıkan astronotlar arasında da oldukça meşhur.

Uzay çalışmaları adına çok önemli görevleri yerine getiren astronotlar bu görev esnasında çok özel selfie’ler de çekmeyi ihmal etmiyor.

İşte aralarında Buzz Aldrin’den ilk uzay selfie’sinin de olduğu o selfie’lerden bazıları:

  1. Buzz Aldrin

İlk uzay selfie’si olarak kabul edilen bu fotoğrafı Buzz Aldrid, Gemini 12 görevi çerçevesinde uzay yürüyüşü yaparken çekti. Arka planda Dünya’nın gözüktüğü bu fotoğraf, 1966 yılına ait.

  1. Mark Vande Hei

2018 başlarında çekilen bu fotoğrafta da NASA astronotu Mark Vande Hei’yi, uzay yürüyüşüne ara verip kendini çekerken görüyoruz.

  1. Ricky Arnold

Geçtiğimiz ay çekilen bu fotoğrafta da Ricky Arnold’u, uzay istasyonunun soğutma sistemi üzerinde çalışırken verdiği arada selfie çekerken görüyoruz.

  1. Alexander Gerst

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Alexander Gerst, bu selfie’yi 2014 Ekim’inde görevi esnasında çekmişti. Fotoğrafta Dünya’yı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bir kısmını görüyoruz.

  1. Michael Collins

Gemini 10 görevi esnasında Michael Collins tarafından 1966’da çekilen bu selfie ise, uzayda bir iç mekanda çekilen ilk selfie ünvanına sahip.

  1. Scott Kelly

Uzay selfie’si denince akla ilk gelen isimlerden olan Scott Kelly bu selfie’sini, bir yıllık görevi esnasında 2016’da çekmişti. O sene emekli olan Kelly, kariyeri boyunca uzaya 6 kere çıktı.

  1. Akihiko Hoshide

Tüm selfie’ler arasında bu fotoğrafın yeri bir ayrı. Japon astronot Akihiko Hoshide, 2012’de uzay istasyonunda çalışırken bu fotoğrafı çekti. Kaskında Dünya’nın Güneş ışıkları altındaykenki yansımasını görürken, sol köşede ise Güneş’in kendisini görüyoruz. (Webtekno)