14 yaşındaki çocuk buldu

Danimarka’da 14 yaşında bir çocuk, gömülü halde olan kokpitinde pilotun cesedinin de bulunduğu bir savaş uçağı keşfetti.

Yetkililer uçağın, 2.Dünya Savaşı’ndan kalma bir Alman avcı uçağı olan Messerschmitt olduğunu doğruladı.

Danimarkalı genç kaşif Daniel Kristiansen ve babası Klaus, Danimarka’nın kuzeyinde Birkelse yakınlarındaki bir çiftlikte gömülü bir Messerschmitt avcı uçağı enkazı keşfettiklerini açıkladı.

CNN International’ın aktardığı habere göre 14 yaşındaki Daniel, tarih dersi için yaptığı araştırma sırasında, kokpitinde pilotun cesedinin de bulunduğu 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir Alman savaş uçağı buldu.

‘ESKİ TABAK BULMAYI UMARKEN UÇAK ENKAZI BULDUK’

Genç kaşifin babası Klaus Kristiansen, metal dedaktörü ile gittiklerini belirttiği alanda Daniel’in okulda gösterebileceği bir takım eski tabak vb. şeyler bulmayı umarken uçak enkazı bulduklarını dile getirdi.

Enkazın bir uçağa ait olduğunu fark ettikten sonra komşularından kepçe ödünç aldıktan sonra kazıya başlayan Kristainsen, kazmaya başladıkları sırada çok sayıda parçalanmış metal parça bulduklarını ve hemen akabinde enkazda pilota ait olan kemik ve giysi parçaları bulduklarını belirtti.

‘PATLAYICI MADDE İMHA TİMİ, MÜHİMMATI KORUMA ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR’

Kuzey Jutland Polis şefi Karsten Kristensen, yetkililerin, düşen uçağın bir Alman avcı uçağı olan Messerschmitt olduğuna inandıklarını söyledi. Kristensen, “Patlayıcı madde imha timi, uçakta kalan askeri mühimmatı ve diğer tehlikeli olabilecek ekipmanları güvenlik altın almaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Kristensen, konu ile ilgili olarak Alman yetkililerin bilgilendirildiğini açıkladı.

‘PİLOTUN KİMLİĞİNE ULAŞMAK ÜZEREYİZ’

Pilotun ve uçağın kalıntılarına ev sahipliği yapan Kuzey Jutland Tarihi Müzesi kuratörlerinden Torben Sarauw, ekibinin yakında pilotun kimliğini doğrulayabileceğine inandığını belirtti.

Sarauw “Pilotun belgelerini bulduk ve sanırım bir ismimiz var” dedi.

Bununla birlikte Sarauw, enkazdan pilota ait takım elbise, şapka, üç kullanılmayan prezervatif ile birlikte, iki adet Danimarka parası ve Aalborg üssündeki kantinde verilen yiyecek kaşıkları bulduklarını açıkladı.

Danimarka’nın Birkelse kentinde gömülü halde bulunan uçağın, Danimarka’da gömülü halde bulunan ilk Alman savaş uçağı olduğu belirtildi.