45 yıl sonra kokpite veda

Türk Hava Kuvvetleri’nde 1976 yılında ilk yalnız uçuşuyla gökyüzüne merhaba diyen Ahmet Ağaoğlu, toplam 45 yıllık kokpit yaşamına bugün yaptığı İstanbul-Kahire-İstanbul uçuşuyla veda etti.

Türk Hava Kuvvetleri’nde 21 yıl süren pilotluk hayatında F-104 Starfighter avcı uçaklarının yanı sıra, E-3A AWACS Stratejik Havadan Erken Uyarı uçaklarında yaptığı görevler sonrasında 1997 yılında sivil hayata geçen Ağaoğlu, burada da ilklere imza attı.

24 yıl boyunca çeşitli havayollarında kaptan olarak uçmaya devam eden Ahmet Ağaoğlu, Türk sivil havacılığında ilk kez yer alan B747-400 tipi uçaklarda öğretmen kaptan pilot olarak çok sayıda pilot yetiştirdi.

Son 9 yıldır ACT Kargo’da B747-400’lerde öğretmen kaptan olarak görev yapan Ağaoğlu, bundan böyle havacılık yaşamına simülatör öğretmeni olarak devam edecek.

45 yılını gökyüzünde geçiren, AirTürkHaber okuyucularının ise bilgi ve birikim dolu değerli yazılarıyla tanıdığı, Türk havacılığının efsane kaptanlarından Ahmet Ağaoğlu’na yeni yaşamında mutluluklar dileriz.

İstanbul-Kahire-İstanbul uçuşuyla kokpite veda eden Ahmet Ağaoğlu, mesai arkadaşları tarafından böyle karşılandı.

Ahmet Ağaoğlu 1983 yılında F-104 Starfighter uçağıyla Türk Hava Kuvvetleri’nde.

AirTürkHaber