ABD’de gündem İran ve Boeing

Amerika’nın Boeing ile İran arasında imzalanan yolcu uçağı satış anlaşmasının iptal edilmesi, Amerika’nın en önemli gündemi oldu.

Pars Today’in haberine göre, Amerika, İran şirketini yaptırımları çiğnemekle suçlama suretiyle anlaşmanın iptaline çalışıyor.

Fars Haber Ajansı’nın derlediği Wall Street Jornal’in Amerikalı yetkililere dayanarak verdiği habere göre, İran Mahan Hava Yolları (Mahan Air) şirketi yolcu uçağı parçalarını satın almak için Türkiye şirketlerini aracı olarak kullanıyor ve Amerika’nın İran’a yönelik yaptırımlarının çiğnenmesi bu çerçevede geçen aralık ayında gerçekleşti.

Gazetenin haberine göre, bazı Amerikalı yetkililer Amerikan Hükümeti Federal denetçilerin raporlarına dayanarak, Türkiye vatandaşı bir bayanın göstermelik bir şirket kurarak, İran Mahan Hava Yolları’nın ihtiyaç duyduğu yedek parçaları Amerika’dan satın aldığını ve İran Mahan Şirketine verdiğini ileri sürdü.

Gazete, bu durumun Trump ve yakın kurmaylarının İran ve Amerikan Boeing firması arasında imzalanan 16.6 milyar dolarlık anlaşmanın iptaline yönelik çalışmalarına hız vereceğini yazdı.

Ancak, Amerika’nın İran’a yönelik bu yaptırımının, gerçekte İran’la varılan nükleer anlaşmaya aykırı olduğu ve bu anlaşmanın da bozulmasına neden olabileceği bildiriliyor.

Amerika, İran Mahan Hava Yolları şirketini, 10 yıl öncelerde, bu şirketin İran Devrim Muhafızları Ordusu ile irtibatı olduğu ve bu şirket kanalıyla Suriye’ye silah ve insan gücünün intikalinin yapıldığını ileri sürerek yaptırım listesine almıştı.