ABD’de maske kararına ilişkin anket

ABD’de yapılan son bir ankete göre halkın büyük bölümü, uçak seyahatlerinde ve diğer toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunluluğunu destekliyor.

Haber ajansı Associated Press (AP) ve Chicago Üniversitesi bünyesindeki kamuoyu araştırma kurumu NORC’un ortak anketi, Amerikalılar’ın yüzde 56’sının uçak, tren ve diğer toplu taşıma araçlarında maske kullanımının zorunlu olmasını desteklediğini ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yüzde 24’ü toplu taşımada maske şartına karşı çıkarken yüzde 20’lik kesimse, uygulama lehine ya da aleyhine görüş belirtmedi.

Anket, Florida eyaletinde bir federal yargıcın uçaklarda ve toplu taşıma araçlarında ulusal çapta uygulanan maske zorunluluğunu hükümsüz kılma kararından hemen önce, 14 Nisan ile 18 Nisan tarihleri arasında yapıldı. Yargıcın kararı sonrasında havayolu şirketleri ve havaalanı işletmeleri, yolcuların maske kullanması zorunluluğunu vakit kaybetmeden kaldırdı.

Ulaştırma Güvenliği Dairesi (TSA) maske zorunluluğu uygulamasını kaldırırken Adalet Bakanlığı, Florida’daki federal yargıcın aldığı kararı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) maske kullanımının hala gerekli olduğu yönünde hükümde bulunmadığı sürece, temyize götürmeyeceğini bildirdi.

AP-NORC anketi, maske kullanımı konusundaki görüşlerin partizan çizgilerle bölündüğünü de ortaya koyuyor. Demokrat Partililer’in yüzde 80’i toplu taşımada maske zorunluluğunu desteklerken yüzde 5’i, uygulamaya karşı çıkıyor. Cumhuriyetçi Partililer’inse yüzde 45’i bu uygulamaya karşı çıkarken yüzde 33’ü destekliyor. Yüzde 22’lik bir kesimse fikir beyan etmiyor.

COVID-19’la ilgili kaygılar son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen, ABD kamuoyunun toplu taşımada maske kullanımının zorunlu kılınmasını desteklediği görülüyor.

Ankete yanıt verenlerin sadece yüzde 20’si, kendilerinin ya da aile fertlerinin enfeksiyon kapmasından çok ya da aşırı derecede kaygılandıklarını belirtti.

Bu oran, bir ay önce yüzde 25, Omicron varyantının hızla yayıldığı Aralık ve Ocak aylarındaysa yüzde 36’ydı. Katılımcıların yüzde 33’ü virüs kapmaktan biraz korktuklarını, yüzde 48’i ise hiç korkmadıklarını kaydetti.