ABD’den 770 milyar dolarlık savunma bütçesi

ABD’de Başkan Joe Biden 770 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) imzaladı.

Bu ayın başında Senato ve Temsilciler Meclisi’nin büyük çoğunluğu tasarıya onay vermişti. Tasarı hem Cumhuriyetçiler’in hem de Demokratlar’ın desteğini almıştı.

Her yıl yeniden oylanan yasa tasarısı, ABD Savunma Bakanlığı’na aktarılacak kaynakları belirliyor.

Biden, tasarıyı imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, “Yasa, askeri personel ve aileleri için hayati faydalar sağlıyor ve adalete erişimi artırıyor. Ülkemizin ulusal savunmasını desteklemek için kritik yetkileri içeriyor” dedi.

NDAA, çok sayıda sektör ve çıkar çevreleri tarafından yakından takip ediliyor. Bunun nedeni, geniş bir yelpazeye yayılan meseleleri kapsaması ve her yıl Kongre’den geçirilerek yasalaşan tek büyük tasarı olması. NDAA, son 60 yıldır her yıl Kongre’den geçerek yasalaşıyor.

2022 mali yılı için kabul edilen NDAA geçen yıla göre yaklaşık yüzde 5 daha fazla askeri harcamaya izin veriyor.

Tasarıyla ilgili yoğun görüşmeler Çin ve Rusya politikası üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle durma noktasına gelmiş, Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Demokrat ve Cumhuriyetçiler arasındaki yoğun müzakerelerin ardından bir uzlaşma sağlanmıştı.

NDAA, başta Rusya ve Çin olmak üzere jeopolitik tehditlerle başa çıkma stratejilerine ek olarak, askerler için yüzde 2,7’lik bir ücret artışı ve daha fazla uçak ve donanma gemisi satın almayı içeriyor.

NDAA, Ukrayna silahlı kuvvetlerine destek sağlayan Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi için 300 milyon dolar, Avrupa Savunma Girişimi için 4 milyar dolar ve Baltık güvenlik işbirliği için 150 milyon dolar ayrılmasını içeriyor.

Yasa Çin’le ilgili olarak Pasifik Caydırıcılık Girişimi’ne 7,1 milyar dolar ayrılmasını öngörüyor ve Tayvan’ın savunmasına yönelik Kongre’nin destek açıklamasına yer veriyor.

Ayrıca yasa Savunma Bakanlığı’nın Çin’in Şincan bölgesinden zorla çalıştırma sonucu üretilen ürünleri tedarik etmesine yönelik bir yasağı da içeriyor.

Yasa kapsamında Afganistan’daki savaşı incelemek için 16 üyeli bir komisyon oluşturulması öngörülüyor.

Biden, ülkenin açık ara en uzun savaşı olan Afganistan’daki savaşı Ağustos ayında sona erdirerek ABD askerlerini Afganistan’dan çekmişti.