ABD’den flaş THAAD hamlesi

NATO’nun talebi üzerine ABD’nin THAAD balistik füze savunma sistemlerini Romanya’ya yerleştireceği açıklandı.

ABD Avrupa Kuvvetleri’nden (EUCOM) yapılan açıklamada, önümüzdeki yaz aylarında Romanya’ya geçici olarak Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunma (THAAD) adlı Amerikan balistik füze savunma sisteminin konuşlandırılacağı ifade edildi.

Sebep olarak Romanya’daki Aegis Ashore sisteminin bakıma alınması gösterildi. EUCOM, kararın NATO’nun talebi üzerine verildiğini kaydetti.

ABD geçtiğimiz Mart ayında İsrail ile ortaklaşa düzenlenen hava savunma tatbikatı kapsamında İsrail’e THAAD sistemini getirmişti.

ABD ayrıca Güney Kore’ye de THAAD sistemlerini yerleştirmeyi planlıyor.

Rusya’dan tepki

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Moskova’nın ABD’nin Romanya’ya Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunma (THAAD) füze sistemlerini konuşlandırma hamlesini dikkatle izlediğini ve ‘geçici’ konuşlanmanın amacı ile ilgili soruları olduğunu belirtti.

Harici ve Savunma Politikaları Konseyi’nin toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gruşko, “Bu adımı dikkatle izliyoruz. ‘Geçici olan şey kadar kalıcı olan hiçbir şey yok’ diyen bir Rus atasözü var. Soracaklarımız var, THAAD sistemi ne diye konuşlandırılıyor ve Romanya’daki tesislerin modernizasyonu neleri kapsıyor” diye konuştu.

Etiketler: , ,