ABD’nin Minuteman 3’ü havada patladı

ABD Hava Kuvvetleri test sırasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle Pasifik Okyanusu üzerinde uçuş halindeki ‘Minuteman 3’ kıtalararası balistik füzesini patlattığını duyurdu.

Açıklamada, “Space Launch Delta birimi, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yapılan test fırlatması sırasında meydana gelen arıza nedeniyle, ‘Minuteman 3’ kıtalararası balistik füzesini Pasifik Okyanusu üzerinde güvenli bir şekilde patlattı” denilerek, ‘arızanın’ nedenlerini belirlemek için ilgili departmanların temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulduğu kaydedildi.

Pentagon’a göre fırlatma, başarısız olmasına rağmen kıtalararası balistik füzenin savaşa hazır olma durumunu sürdürmeye yönelik önemli veriler sağladı.

Üç ayrı yönlendirme ünitesine sahip çoklu savaş başlığıyla donatılmış Minuteman III’ün önceki denemesi eylül ayı başlarında gerçekleşmişti.

Bunun, ABD’nin nükleer caydırıcılığının güvenli, emniyetli, 21’inci yüzyılın tehditlerini caydırmak ve müttefiklerine güven vermek için etkili olduğunu göstermeyi amaçlayan rutin ve periyodik faaliyetlerin bir parçası olduğu belirtilmişti.

Rus askeri uzman Aleksey Leonkov Sputnik’e yaptığı açıklamada, ABD’nin şu anda 1970’li yıllardan beri hizmette olan eski Minuteman III’ün yerini alabilecek bir modeli olmadığını, bu nedenle teknik parametrelerinden emin olmak için bu kıtalararası balistik füzelerin fırlatılmasını test etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Etiketler: ,