Airbus’a 300 uçaklık dev sipariş

Dev rakibi Boeing’in B737 MAX uçakları nedeniyle kabus yaşadığı günlerde Avrupalı üretici Airbus’a Asya’dan dev bir sipariş geldi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Fransa ziyaretinde Çin ile Boeing’in en büyük rakibi olarak bilinen Avrupalı uçak üreticisi Airbus arasında 300 uçaklık bir anlaşma imzalandı.

Çin lideri Şi Cinping’in Fransa ziyareti sırasında Çin Havacılık Malzemeleri (CASC) ile imzalanan anlaşma kapsamında Airbus, bu ülkeye 290 adet A320, 10 adet de A350 satacak.

Anlaşmada Çin lideri Şi Cinping, Airbus CEO’su Guillaume Faury, CAS Başkanı Jia Baojun ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yer aldı.

Anlaşmanın maliyetine ilişkin bilgi verilmezken, Airbus CEO’su Guillaume Faury yapılan anlaşmaya ilişkin açıklamasında siparişin giderek büyüyen Çin havacılık sektörünün gelişimine destek sağladıkları için mutlu olduklarını ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da, anlaşmayla ilgili olarak “Büyük bir havacılık sözleşmesinin imzalanması önemli bir adım ve mevcut şartlarda mükemmel bir işaret” ifadelerini kullandı.

Havacılığın en hızlı büyüdüğü ve geliştiği Pazar olan Çin, Boeing ve Airbus için büyük önem taşıyor.

Airbus’ın sektör açıkladığı 20 yıllık öngörüsünde Çin önemli bir yer tutarken, bu ülkede 2037’ye kadar yaklaşık 7 bin 400 yolcu ve kargo uçağına ihtiyaç duyulmasının öngörüldüğü belirtilmişti.