Airbus’ta zarar derinleşiyor

Avrupalı uçak üreticisi Airbus pandemi nedeniyle kayıplarının üçüncü çeyrekte 1 milyar euroyu bulduğunu açıkladı ve yeniden ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının şirketin işlerini daha da zorlaştırdığını duyurdu.

Fakat havacılık devi yılın ilk yarısındaki kan kaybını durdurmayı başardıklarını ve dördüncü çeyrekta kar-zarar dengesine ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Euronews’te yer alan habere göre, Airbus tepe yöneticisi Guillaum Faury salgın nedeniyle operasyonlarını çok defa adapte ettiklerini ve yeni yasaklarla üretim faaliyetlerinde büyük bir aksama beklemediklerini söyledi.

Virüsle daha uzun süre yaşamak durumunda olduklarını vurgulayan Faury, bu tür önlemlerin gerekli olduğunu ve faaliyetlerini bunlara göre yeniden düzenlemenin de kendi görevleri olduğunu belirtti.

Fransa merkezli şirket yılın ilk yarısındaki kan kaybını durdurmayı başardıklarını fakat hava trafiğinin 2019 yılı seviyelerine 2023-2025 yıllarından önce dönmesini beklemediklerini açıkladı.

Faury daha önce açıkladıkları 15 bin kişilik işten çıkarma kararının bir artırım planı olmadığını fakat hala çok fazla belirsizlik olduğunu vurguladı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 989 milyon euro kar açıklayan şirket bu yıl aynı dönemde 767 milyon euro zarar ettiğini duyurdu ve bu dönemde Covid-19 nedeniyle oluşan kaybın 1 milyar euro olduğunu açıkladı.

Boeing 30 bin kişiyi işten çıkaracak

Airbus’ın Amerikalı rakibi Boeing de üçüncü çeyrekte 925 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 1,2 milyar euro kar etmişti.

Pandemi öncesinde de yazılım hatası bulunan 737 Max’lar nedeniyle zor günler geçiren Amerikalı üretici üst üste gelen kötü sonuçlardan sonra pandemi öncesi 160 bin kişi olan iş gücünün 2021 sonuna kadar 130 bine düşmesini beklediğini duyurdu.