Almanya ve Fransa’da grev kaosu

Fransız milli havayolu Air France’da ve Almanya’da Verdi sendikasının grevleri sonucunda iki ülkede de ulaşım konusunda ciddi aksaklıklar yaşanıyor.

Fransa’da Şubat ayı sonunda Air France çalışanlarının yüzde 6 zam talebiyle başlattıkları yedi günlük grev 11 Nisan’da sona erecek.

Pilotlar, kabin ve yer hizmetleri çalışanlarının üye olduğu 11 sendika tarafından alınan kararın Fransız ulusal havayolu şirketine 7 günlük maliyetinin 170 milyon Euro olduğu açıklandı. Grevlerden en çok Paris merkezli seferlerinin etkilendiği belirtiliyor.

Alman Birleşik Hizmet İşleri Sendikası’nın (Ver.di) çağrısı üzerine başlatılan grev nedeniyle başta hava ulaşımı olmak üzere Almanya genelinde birçok toplu taşıma hizmetinde aksaklıklar yaşandı.

Alman vatandaşları bu durumdan en çok yolcuların zarar görmesinden dolayı tepki gösterdi.

Salı günü yapılan ‘uyarı grevleri’ nedeniyle ülkenin en büyük havayolu şirketi Lufthansa 800 seferini iptal etmişti. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde metro ve otobüs seferleri de yapılamıyor.

Frankfurt, Münih, Köln ve Bremen havalimanlarında görevli çok sayıda kamu çalışanı da grev sebebiyle iş bıraktı. Seferlerin iptalinden yaklaşık 90 bin yolcunun etkilendiği tahmin ediliyor.