Almanya’da gündem Lufthansa

Alman Lufthansa’nın hissedarları , Berlin hükümetinin 9 milyar euro hacminde mali yardım ve şirketin hisselerinde pay sahibi olmasını öngören planı onayladı.

Münih’te yayımlanan Süddeutsche Zeitung’un yorumunda Lufthansa’ya yapılan mali yardımın sadece şirkete değil, birçok branş ve kuruluşa da olumlu etkisi olacağına dikkat çekiliyor:

“Alman devletinin yaptığı yardımı salt ticari nedenler dışında değerlendirmek gerekli. Air Berlin’in aksine Lufthansa korona öncesinde sağlıklı bir firmaydı, ancak kriz durumları için yeterli hazırlığa sahip değildi. Resmi seyahat kısıtlamaları şirketi temel ticari faaliyetinden yoksun bıraktı. Ancak bu, işletmelerini korona nedeniyle bir süre kapatmak zorunda kalan otelciler, meyhaneciler veya kuaförler için de geçerli. Alman hükümeti burada tam da salgının başlangıcında söz verdiği şeyi yapıyor ve salgının ekonomik etkilerini sınırlandırmaya çalışıyor. Bundan elbette öncelikle çalışanlar fayda sağlayacak, ancak aynı zamanda Lufthansa’nın etrafındaki tüm ekonomik sistem. Tedarikçiler, havalimanları, uçak üreticileri…”

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin aynı konudaki yorumu ise şöyle:

“Bu tüm taraflar için doğru karardı. Devletin etkisinden çekinen yönetim, çalışanlar, hissedarlar ve en nihayetinde inatçı büyük hissedar Hermann Thiele. Zira iflas tehlikesi 2008’de birçok büyük bankada gördüğümüz gibi yıkıcı, açgözlü bir tutumun sonucu değildi. Burada şirketin varlığını tehdit eden, Lufthansa yönetiminin başarısız girişimi nedeniyle oluşmamış ve ideolojik olmayan sendika talepleri ile ilişkilendirilemeyecek acil bir durum söz konusu. Korona Lufthansa’yı bir doğal afet gibi vurdu.”