Almanya’dan S-400 açıklaması

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Türkiye’nin Rus füze savunma sistemi S-400’leri satın alma planının Alman hükümetinde büyük endişe yarattığını söyledi.

Başkent Üniversitesi ve Konrad Adenauer Vakfı işbirliği ile düzenlenen İstanbul Güvenlik Konferansında konuşan Alman Büyükelçi, “Türkiye’nin Batı İttifakına sıkı bir şekilde kenetlenmiş kalmaya devam etmesini istediklerini, bu nedenle S-400’lerin satın alınmasını büyük endişeyle karşıladıklarını” belirtti.

Almanya’nın planlanan satın alma konusunda ABD ve diğer NATO partnerlerinin endişelerini paylaştığını belirten Erdmann, “Her devlet silah sistemleri satın almakta özgürdür. Ancak NATO ile uyumlu olmayan bir sistemde karar kılması durumunda Türkiye’nin bunun sonuçlarını hesaba katması gerekir” diye konuştu.

Konferansa katılan eski Alman ordu mensupları da Türkiye’nin S-400’leri NATO sistemlerine entegre etmeme planıyla ilgili endişelerini dile getirerek ortak hava savunmasının tehlikeye gireceği uyarısında bulundu.

NATO müttefiklerinin ortak bir çözüm bulmasının ortak çıkarlar gereği olduğunu belirten eski ordu mensupları, Rusya’nın S-400’ler üzerinden NATO savaş uçaklarıyla ilgili hassas bilgilere ulaşabileceği endişesini de gündeme getirdi.