Atak T-129’da düğüm çözülüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopter ihtiyacı için geliştirilen Atak T-129 helikopterinde motor düğümü çözülüyor.

TEI tarafından Atak helikopterlerinde kullanılmak üzere üretilen yerli motor T-625’in çalışmalarında sona gelindi.

“Kendi motorumuzun eli kulağında” ifadesini kullanan savunma sanayi kaynakları, testleri devam eden yerli motorun kısa bir süre içinde Atak’lara entegre edilmeye başlayacağını belirtti.

2023 sonuna kadar motorun teslim edileceği bilgisini paylaşan kaynaklar, Atak’a yerli motorların entegre edilmesiyle ABD’den ‘ihracat izni’ alınmadan diğer ülkelere satışının gerçekleşeceğini de söyledi.

PAKİSTAN’A MESAJ

Atak helikopterlerine şu ana kadar birçok ülke tarafından talep geldiğine dikkat çeken kaynaklar, bu taleplerin ağırlıklı olarak Asya ve Afrika ülkeleri olduğuna işaret etti.

Atak helikopterinin ilk yurtdışı teslimatı Filipinler’e yapılırken ihraç edilecek 6 helikopterden ilk 2’si bu ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katılmıştı.

Pakistan ile 30 helikopter için sözleşme imzalanmış ancak bu satış, ABD engeline takılmıştı.

Pakistan’a ihracat konusunu da değerlendiren kaynaklar Pakistan’a Kendi motorumuzu yapıyoruz, sabırlı olun” mesajı verildiğini bildirdi.

ETKİN ROL OYNUYOR

Atak, kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olarak dikkati çekiyor.

Türk savunma sanayisinin yeni kabiliyetler kazandırdığı Atak helikopteri, güvenlik güçleri tarafından yurtiçinde ve sınır ötesinde terörle mücadelede etkin şekilde kullanıyor.

3 saat havada kalabilen, 5 ton kalkış ağırlığına sahip Atak, taarruz, hassas angaje, silahlı keşif, silahlı destek, silahlı koruma, hava savunma sistemlerini tahrip, derin taarruz, meskûn mahal muharebesi gibi görevleri yerine getiriyor. (Hürriyet)