Avustralya bir ilki yapacak

Avustralya hükümeti Antarktika’da çevre araştırmaları için kullanılan Davis Araştırma İstasyonu yakınlarına ilk döşemeli pisti inşa etmeyi planladığı belirtildi.

Avustralya Antarktika Bölgesi, Doğu Antarktika’daki Vestfold Hills bölgesinde Davis Araştırma İstasyonu’na 6 km uzaklıkta bir bölge pist için uygun alanın belirlendiği belirtildi.

Yapılması planlanan pistin Avustralya’nın güneydeki Tazmanya eyaletinin başkenti olan Hobart şehrinden 6 saatlik uçuş mesafesinde olduğu açıklanırken, şuanda Davis’e ulaşım için 1400 km uzağında bulunan Casey Araştırma İstasyonudan buz kırıcılar yada yaz aylarında bölgede bulunan Wilkins buz pisti kullanılıyor.

Casey Araştırma İstasyonu

Davis Araştırma İstasyonu

Hükümetten yapılan açıklamada projenin onay sürecine tabii olduğu belirtilirken, bu projenin Antarktika Anlaşması (Çevre Koruma) Yasası 1980 ve Çevre Koruma ve Biyoçeşitliliğin Korunması Yasası 1999 gerekliliklerine bağlı olarak şeffaf, istişari ve titiz olacağı vurgulandı.

Wilkins pisti

Şuanda bölgede uçak inebilecek tek nokta olan Wilkins pisti Casey Araştırma İstasyonu’na yakın durumda bulunuyor.

Hobart-Wilkins pisti rotasında Skytraders Pty Ltd. şirketi tarafından kiralanan A319-115LR tipi uçakla seferler yapılıyor.

Her sezon 20 uçuşun yapıldığı pistte uçak 20 yolcu kapasitesine sahip ancak ihtiyaç halinde bu rakam 40’a kadar çıkabiliyor.

Wilkins pistinin Kasım 2018 ile Şubat 2019 tarihleri arasında 10 yıl daha çalışır hale getirilmek için kapatılacağı belirtildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber