Avustralya Hava Kuvvetleri’nin zor görevi

Avustralya’da uzun süredir devam eden orman yangınları tüm dünyanın gündemine otururken, hava kuvvetleri de yangınla mücadele ve kurtarma operasyonlarında görev yapıyor.

Ülke tarihinin en büyük yangını aşırı sıcaklıklar nedeniyle haftalardır kontrol altına alınamazken, yangında yaklaşık 6 milyon hektarlık alan zarar gördü, 2 bin civarında ev kül oldu.

Ayrıca yaklaşık 480 milyon hayvanın telef olduğu tahmin ediliyor.

Avustralya Hava Kuvvetleri’de CH-47 Chinook helikopterleri, C-130 ve C-27J Spartan nakliye uçaklarıyla arama kurtarma faaliyetlerinde aktif görev alıyor.

Yangın bölgesinde operasyonların ne derece güçlükle yapılabildiği ise hava kuvvetlerine ait C-27J Spartan tipi uçağın kokpitinden böyle görüntülendi.

Küresel ısınmanın da etkisiyle son dönemde sık sık orman yangınlarına maruz kalan Avustralya’da 5 Aralık 2019 – 5 Ocak 2019 tarihleri arasında çıkan orman yangınları bir tasarımcı tarafından hazırlanan görselle* ifade edildi.

*(Görsel bir fotoğraf değildir.  Görsel NASA verilerine göre, tasarımcı Anthony Hersey tarafından yapılan 3D teknolojisi ile hazırlanmıştır)

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber