Ay’da kolonileşme nasıl olacak?

Avrupa Uzay Ajansı ve bir mimarlık firması, yakın gelecekte Ay’da kurulması planlanan ilk kolonilerin nasıl olacağını gösteren bir kısa film paylaştı.

Videoda gerçeğe oldukça yakın, uygulanabilir Ay üssü konsepti ilgi çekti.

Avrupa Uzay Ajansının (ESA) yayınladığı Life Beyond Earth (Dünyanın Ötesinde Yaşam) isimli 4 dakikalık kısa filmde, Ay üzerinde kolonileşmenin ve Ay’da yaşamın gerçekçi bir şekilde nasıl olacağı anlatılıyor.

Kısa filmde gösterilen konsept tasarımlar, “Skidmore, Owings & Merrill” mimarlık firması tarafından hazırlandı ve Venedik’te gerçekleşen 17. Uluslararası Biennale Mimari Sergisinde gösterildi.

Biennale sergisinin bu yılki teması “Birlikte Nasıl Yaşayacağız”dı. Bu projeye Avrupa Uzay Ajansı uzmanları ve MIT’de Havacılık ve Uzay Departmanı’nda profesör olan eski NASA astronotu Jeffrey Hoffman teknik destek sağladı.

Kısa filmde görülen konsept yapılarla ilgili yapılan açıklamada, tasarımın en önemli parçasının Ay yüzeyinde yaşamı devam ettirecek bir yaşam alanının olduğu belirtildi.

Bu alan, yarı genişleyebilen ve yüksek kütle-hacim oranına sahip olan tasarımı sayesindeyse gerektiğinde normal boyutunun neredeyse iki katına çıkabilecek.

Yaklaşık 4 katlı bir bina yüksekliğinde olan ve içinde değiştirilebilir elemanları olan bu tasarımda, Ay’da bulunan ekibin düşük yer çekiminden faydalanması için yüksek tavanlar, merdivenler, çalışma alanları ve hatta tutunabilmeleri için çubuklar olması düşünülüyor.

Bu yapılar hem yüzeyde bizzat astronotlar tarafından hem de uzay istasyonundan kontrol edilen robotik araçlarla uzaktan kurulabilecek.

Şu anki tasarım, 4 kişilik bir ekibi 300 gün boyunca rahat koşullarda barındırabilir durumda.