BA’den flaş Mısır kararı

British Airways (BA), Mısır’ın başkenti Kahire’ye yapılan seferleri, cumartesi gününden itibaren bir hafta boyunca durdurma kararı aldı.

Şirketten yapılan açıklamada karara gerekçe olarak güvenlik endişesi gösterilirken, konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Euronews’te yer alan habere göre yapılan açıklamada, “Dünya genelindeki tüm havalimanlarında güvenlik konusunu her daim gözden geçiriyoruz. Daha derin bir inceleme yapılmasına olanak sağlaması için Kahire seferleri önlem amaçlı, 7 gün süreyle durdurulmuştur.” denildi.

Şirketin sözcüsü, güvenlik endişesinin ayrıntılarına dair soruyu yanıtsız bırakarak, “Güvenlik meselelerini açıklamıyoruz” demekle yetindi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, seyahat uyarısını güncelleyerek havayolu şirketinin kararının altını çizdi.

Uyarıda, “Hava taşımacılığında terör riski artmıştır, Mısır’dan İngiltere’ye yapılan seferler için ek güvenlik önlemleri alınmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, 2015’teki saldırının ardından Sina Yarımadası’ndaki Şarm el Şeyh’e gerekli olmadığı takdirde seyahat edilmemesi uyarısında bulunmuş ancak başkent Kahire için böyle bir ikaz yapılmamıştı.

31 Ekim 2015’te, Rus Metrojet Havayolları’na ait yolcu uçağı Şarm el Şeyh’ten havalandıktan kısa süre sonra Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki dağlık Hassana bölgesinde düşmüştü. Yapılan incelemeler sonunda uçağın bombayla düşürüldüğü kanısına varılmıştı.

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığından ise BA’nın kararına ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.