Bakan Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündemdeki S-400, F-35 ve Rusya’dan gelen Su-35 savaş uçağı konusundan açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın Su-35 çağrısına Türkiye’nin başka arayışlara girebileceğini ancak öncelikli olarak F-35 projesinin akıbetinin belli olmasının bekleneceğini ifade etti.

Çavuşoğlu’nun gündemdeki konulara ilişkin açıklaması şu şekilde oldu.

Trump verdiği sözü tutmak için uğraşıyor. Projenin diğer ortakları ABD’nin F-35 kararına karşı. Aksilik olmasın diye diplomatik kanallar işliyor. Yaptırımlar konusunda ABD’de anlaşmazlıklar var. Trump yaptırım uygulamak istemiyor, CAATSA yaptırımlarını da engelleyebilir. Trump Türkiye’yi kaybetmek istemiyor. Trump Türkiye’ye önem veriyor. İki lider de ilişkilerin sürmesinden yana. S-400 sistemi Patriot’tan daha iyi ve ileri bir sistem. S-400 hava savunma sistemi 2020’den önce aktif hale gelecek.

RUSYA’NIN SU-35 TEKLİFİNE YANIT

F-35 projesinin ortağı olarak 1.4 milyar dolar para ödedik. Diyelim ki en kötü senaryo oldu o zaman nasıl S-400 için başka arayışlara girdiysek Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyacını başka kaynaklardan gidermeye çalışır, bu en doğal hakkıdır. 

Etiketler: , ,