Bir ülkeden daha Belarus’a yaptırım kararı

Ryanair uçağının zorla Belarus’u indirilmesi nedeniyle Belarus’a yaptırım uygulayan ülkelere Japonya’nın da katıldığı açıklandı.

Japonya Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Katsunobu Kato, Ryanair uçağının bomba ihbarı üzerine Minsk’e indirilmesi nedeniyle Belaruslu havayolu şirketlerinin Japon hava sahasına alınmayacağını ifade etti.

Ryanair uçağının bomba ihbarı üzerine Minsk’e acil iniş yapması ve muhalif Nexta Telegram kanalının yöneticisi Roman Protaseviç’in gözaltına alınması nedeniyle bir ülke daha Belarus’a yaptırım kararı aldı.

Basın toplantısı düzenleyen Kato, Belaruslu havayolu şirketlerine ait uçakların Japonya hava sahasını kullanmalarının yasaklanacağını ve charter uçuşlarının da talep gelmesi halinde bile kabul edilmeyeceğini kaydetti.

Kato, “Bu tür bir olayın tekrarlanma riski ortadan kalkmadığı için ulusal havayolu şirketlerine uçuşlar sırasında Belarus hava sahasından kaçınmalarını tavsiye edeceğiz” dedi.

Ryanair uçağının zorla indirilmesini ve bir yolcunun gözaltına alınmasını kararlılıkla kınadıklarını belirten Kato, Protaseviç’in derhal serbest bırakılmasını talep ettiklerini vurguladı.