Boeing’in kabus yılında bir ilk

ABD’li üretici Boeing B737 MAX uçakları nedeniyle kabus gibi bir yıl geçirirken, Mayıs ayının verileri de dev üretici için pek iç açıcı olmadı.

Mayıs ayında Boeing’in geçen yıla oranla %56 oranında daha az uçak teslimatı yaptığı ve hiç uçak siparişi almadığı açıklandı.

İki ölümlü B737 MAX kazası sonrasında 13 Mart’tan bu yana tüm B737 MAX uçakları yerde beklerken, Boeing’in Mayıs ayında 30 uçak teslimatının yaptığı öğrenildi.

Geçen yıl Mayıs ayında Boeing’in uçak teslimat sayısı 68 olarak açıklanmıştı.

Geleceğindeki belirsizliğin devam ettiği MAX uçakları için teslimatlar durdurulurken, 71 adet B737 MAX uçağının teslimatı ise iptal edildi.

Boeing açıklamasında teslimat iptallerinin B737 MAX uçaklarının yere indirilmesinden kaynaklanmadığı Jet Airways’in iflas etmesinden dolayı meydana geldiği belirtildi.

Konuya ilişkin Boeing açıklamasında, “Havayolunun (Jet Airways) şu andaki durumu nedeniyle, bu uçaklar için yapılan sözleşmeye bağlı anlaşmaları iptal ettik” denildi.

Airbus 1 uçakla geçen yılı geçti

Avrupalı üretici Airbus’ın ise Mayıs ayında geçen yıla oranla 1 uçak daha fazla teslimat yaptığı açıklandı.

Airbus’ın Mayıs 2019’da toplamda 81 uçak teslimatı yaptığı bilgisi verildi.

Her iki üreticide 17 Haziran’da başlayacak olan Paris Airshow’u beklerken, Boeing B737 MAX krizinin gölgesinde, Airbus ise dar gövdeli uzun menzilli uçağı A321 XLR uçağının tanıtımının heyecanıyla dev organizasyona hazırlanıyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber