Çin Chang’e-5’i Ay’a indirdi

Çin, Chang’e programı kapsamında Ay yüzeyinden örnekler toplayarak dünyaya getirecek olan Chang’e-5 aracını başarıyla Ay’a indirdiğini duyurdu.

South China Morning Post’ta yer alan bilgilere göre, Ay aracının inişini önceden planlanan alana başarılı şekilde tamamladığı ve inişte herhangi bir sorun yaşanmadığı açıklandı.

Aracın görevi Ay yüzeyinde kazı yaparak toplayacağı 2 kg ağırlığındaki örnekleri dünyaya getirecek.

Çin’in 2030’lu yıllarda Ay’a astronot gönderme hedefiyle 2003 yılında başlattığı Chang’e-5 programının 4’ncü ayağı bu önemli görevle yarılanmış oldu.

2003 ve 2007 yıllarında Ay yörüngesinde dönüşler yapan Çin daha sonrasında Chang’e-4 aracıyla Ay’ın karanlık yüzüne inen ilk ülke olmuştu.

Ay’ın bilinmeyen yüzünden Yutu-2 aracı ile bilgiler toplanırken üçüncü aşamaya geçilmiş oldu.

Üçüncü aşamanın içinde yer alan Chang’e-5 aracıyla Ay yüzeyinden toplanacak örneklerin, 2030’lu yıllardaki görevler için önemli bilgilere ışık tutacağı tahmin ediliyor.

Çin’in son dönemlerde Ay yüzeyindeki başarı adımları ABD tarafından yakından izlenirken, iki süper güç arasındaki Ay rekabeti de her geçen gün daha da artıyor.

Çin’in Ay yüzeyine yeni araçlar göndererek ilerleyen yıllarda daha çok bilgi toplaması ve bazı ekipmanları da deneyeceği tahmin ediliyor.

AirTürkHaber