Curiosity kendini böyle hatırlattı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Mars’taki uzay aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’den bir “selfie” yolladı.

Otomobil büyüklüğündeki uzay aracı Curiosity, 2012’de gezegene ulaştığından beri Gale kraterini inceliyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre, NASA’nın internet sitesinde dün yayımladığı çarpıcı fotoğraf da Curiosity’nin Kızıl Gezegen’deki varlığını hatırlatıyor.

Fotoğrafta keşif aracının, Mars yüzeyindeki Mont Mercou isimli bir kaya parçasının önünde durduğu görülüyor. Kaya parçası ismini Fransa’daki bir dağdan alıyor.

Görüntüde söz konusu kayayı çevreyelen koyu kum tepeleri de dahil olmak üzere bir dizi ilginç manzara bulunuyor.

Curiosity bu fotoğrafı, örnek almak için kayada delik açtıktan sonra çekti. Rüzgarlar nedeniyle üzerindeki tozlardan arınan kayada uzay aracının matkabıyla açtığı delik de net biçimde görülüyor.

NASA’nın açıklamasında numunelerin toplanmasına ve gelecekteki planlara dair şu ifadelere yer verildi:

“Curiosity’nin matkabı, numuneyi gezici içindeki araçlara aktarmadan önce toz haline getirdi. Böylece araştırma ekibi, kayanın bileşenlerini ve bunların Mars’ın geçmişine dair ne gibi ipuçları verebileceğini daha iyi anlayabilir.”

Uzay aracının yeni selfie’si, ilk bakışta tek bir kare gibi görünüyor. Ancak aslında bilim insanlarının özel bir çabayla birleştirdiği bir dizi farklı fotoğraftan oluşuyor.

NASA’ya göre aracın, bu fotoğrafın oluşturulması için robotik koluna monte edilmiş kamerayla 60 farklı fotoğraf çekmesi gerekti.

Araştırmacılar, Mars’tan Dünya’ya gönderilen çok sayıda yüksek çözünürlüklü görüntüden bir bütün oluşturabilmek için adeta bulmaca çözer gibi çalışmak zorunda kaldı.

Curiosity 2014’ten bu yana Gale Krateri’nin merkezinde bulunan 5 kilometrelik “Mount Sharp” (Sarp Dağ) ya da resmi ismiyle Aeolis Mons dağına tırmanıyor.

Uzay aracı Mart 2020’de bir tepenin zirvesindeki “Greenheugh Pediment” isimli kaya tabakasının üzerine çıkarak en dik arazi tırmanışı rekorunu kırmıştı.

Gezgin bu rekor öncesinde de kendi fotoğrafını çekmiş ve başarı anını ölümsüzleştirmişti.

Mars’tan Dünya’ya gönderilen 86 fotoğrafın birleştirilmesiyle 360 derecelik bir “selfie” oluşturulmuştu. Fotoğrafta uzay aracının zeminde açtığı bir diğer delik de göze çarpmıştı.

 

Etiketler: ,