DHMİ’den 86’ncı yıl mesajı

Türk Hava Yolları gibi 86’ncı yılını kutlayan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden de bir mesajı yayınlandı.

DHMİ Genel Müdür Mehmet Ateş tarafından yayınlanan mesajda, THY ile olan ortak geçmişe ve havacılıkta kat edilen mesafeye vurgu yapıldı.

İşte Ateş tarafından yayınlanan 86’ncı yıl mesajı:

“Hayata geçirdiğimiz dev projelerle, ülkemize kazandırdığımız modern eserler ve büyük yatırımlarla Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Türk havacılığının parlayan yıldızı olmanın ötesinde tüm dünyada adından söz ettiren güçlü bir marka haline gelmiştir.

DHMİ’nin 86 yıllık köklü tarihinde elde ettiği başarılar her şeyden önce uluslararası standartlarda, kaliteli, güvenli, konforlu, insana ve çevreye duyarlı hizmet anlayışının ürünüdür. Özellikle son 17 yılda Muhterem Cumhurbaşkanımızın talimatları, Bakanlığımızın destek ve teşvikleriyle Türk havacılığı çağ atlamıştır. Kuruluşumuz bu yeni döneme hızlıca uyum sağlamış, yurdumuzun dört bir yanı havalimanlarıyla donatılmış, vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu hava yolu seyahatinin rahatlığıyla tanışmıştır. Bahsedilen bu süre zarfında aktif havalimanı sayısı yüzde 115, havalimanları terminal kapasitesi yüzde 546, uçuş yolları uzunluğu yüzde 59 artış göstermiştir. Ayrıca söz konusu dönemde yine toplam yolcu trafiğimizde yüzde 512, toplam uçak trafiğimizde yüzde 281, hava seyrüsefer yardımcı cihazlarımızın sayısında ise yüzde 89 artış olmuştur.

DHMİ olarak elde ettiğimiz bu başarıları asla yeterli görmüyor; daha büyük işlere imza atmak, daha büyük projeler gerçekleştirmek, ay yıldızlı bayrağımızın dünya havacılığının devleri arasındaki yerini güçlendirmek için çalışmaya devam ediyoruz.

Bu düşüncelerle, kıymetli mesai arkadaşlarımın ve ortak bir geçmişe sahip olduğumuz Türk Hava Yolları A.Ş. çalışanlarının 86. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum.

Ömürlerini, gençliklerini seve seve kurumlarının başarısına fedakârca vakfeden muhterem emeklilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor, ebedi âleme göç eden kıymetli mensuplarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum.

Başarı, eser ve hizmet dolu nice yıllara…”

DHMİ heyeti 86. Kuruluş yılı kapsamında Anıtkabir ziyareti gerçekleştirirken, Genel Müdür Vekili Mehmet Ateş tarafından Anıtkabir defterine bir not yazıldı:

Büyük Atatürk!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin 86. Kuruluş Yıl Dönümü münasebetiyle huzurundayız.

Gösterdiğin hedefler doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye, diğer alanlarda olduğu gibi sivil havacılıkta da büyük bir aşama ve mesafe kaydetmiş, dünya nezdinde saygı uyandıran bir noktaya ulaşmıştır. DHMİ olarak biz de Türkiye’nin zafer anıtı İstanbul Havalimanı gibi dünyanın gıpta ettiği havacılık projelerini hayata geçirerek ülkemizi muasır medeniyetler düzeyine yükseltme idealine katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, inşallah ilelebet payidar kalacak, kuruluşumuz da 86 yıllık birikim ve tecrübesi ile daha büyük eser ve hizmetlere imza atacaktır.

Mekânın cennet, ruhun şad olsun.