Düşen B737’nin karakutusundan sinyal alındı

Endonezya’da kalkıştan kısa süre sonra denize düşen Sriwijaya Havayolları’na ait Boeing 737-500 tipi yolcu uçağın karakutusundan sinyal alındı.

Genelkurmay Başkanı Hadi Tjahjanto, başkentin kuzeyinde yer alan Tanjung Priok Limanı’nda oluşturulan kriz merkezine yaptığı ziyarette, radar izlemelerinde uçağın karakutusundan güçlü sinyal aldıklarını belirtti.

Tjahjanto, sinyalin alındığı bölgeye özel dalgıç ekiplerinin sevk edildiğini, orduya ait uçak ve gemilerin arama kurtarma çalışmaları için konuşlandırıldığını aktardı.

Uçağın düştüğü bölgede yapılan arama kurtarma çalışmalarında, uçağa ait olduğu düşünülen bazı kablo ve metal parçaları bulundu.

Donanma gemisinden özenle indirilen ve kısa süre alanda sergilenen parçalar daha sonra özel ekipler tarafından incelenmek üzere götürüldü.

Ulusal Arama Kurtarma Ajansı yetkilileri, parçaların denizin 23 metre derinliğinde bulunduğunu ve bölgede geniş çaplı arama çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Jakarta polis sözcüsü Yusri Yunus, arama kurtarma ekiplerinin iki çantayı bulduğunu aktardı: “İlkinde bir yolcunun eşyaları var, ikincisinde ise beden parçaları var. Halen bu maddeleri teşhis etmeye çalışıyoruz.”

Cumartesi gecesi ara verilen arama ve kurtarma çalışmalarına pazar günü erken saatlerde devam edildi.