Düşürülen uçak Su-22

Dün öğle saatlerinde Golan Tepeleri’nin güneyinde düşürülen Suriye’ye ait savaş uçağının Rus yapımı Su-22 model olduğu ve uçağın birinci pilotunun öldüğü belirtildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, isminin belirtilmemesini isteyen Suriye ordusundan bir kaynak, İsrail hava savunma sistemlerinin fırlattığı füzelerle dün düşürülen savaş uçağına ilişkin olarak, “Düşürülen bir Su-22 uçağıydı. Pilot öldü” dedi.

Uçağın ikinci pilotunun ise hayatta olup olmadığı hala bilinmiyor fakat Suriyeli kaynak, ‘askerler arasında kabul edilen kurala göre askeri pilotların esir düşmemeye çalıştığını’ söyledi.

İsrail ordu sözcüsü korgeneral Jonathan Conricus, vurdukları uçağın Rusya değil Suriye hava kuvvetlerine ait olduğunu bildiklerini, modelininse Su-24 ya da Su-22 olduğunu söylemişti. Conricus ayrıca, pilotlarının akıbetini o an için bilmediklerini de eklemişti.

Suriye devlet medyasında ise bir savaş uçağının İsrail tarafından hedef alındığı doğrulanırken söz konusu uçağın ülkenin güneyinde Suriye hava sahası içinde operasyon yürüttüğü kaydedilmişti.

İsrail-Suriye gerilimi, yazın hükümet güçlerinin Suriye’nin güneyini militanlardan temizleyip Golan Tepeleri’ne yaklaşmasıyla tırmanmıştı.