En küçük roket fırlatıldı

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA) tarafından Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’nın (METI) küçük uyduların artmasıyla fiyat rekabetçiliğine sahip küçük roketler ve diğer uzay araçları geliştirme amacı kpasamında geliştirilen ‘SS-520 No.5’ adlı küçük roketi başarıyla fırlattı.

Küçük uydulara olan talebin artmasıyla  METI, Uzay Endüstrisi için Teknik Bilgi Altyapılarının İyileştirilmesi Araştırma ve Geliştirme Projesi  kapsamında, Japonya’nın ticari parçalarının ve teknolojilerinin kullanıldığı fiyat rekabetçiliğine sahip küçük roketler, mikro sistemler ve diğer uzay araçları geliştirmeye devam ediyor

Bu kapsamda projenin bir parçası olan ve  Ocak 2017’de ilk denemesi yapılan SS-520 No.4 roketini fırlatma ramapasına yerleştirdi ancak roket planlanan uydu yörüngesine yerleşemedi.

Bunun ardından, JAXA başarısızlığın üstesinden gelmek için yeni önlemler aldı ve SS-520 No.5’i isimli roketi  geliştirdi.

JAXA bugün en küçük roket olan SS-520 No.5’i başarıyla fırlatıldığını bildirdi. Roket  Tokyo Üniversitesi tarafından  geliştirilen “TRICOM-1R” adlı bir mikro-uyduyu taşıyor.