F-22 ve F-35 hamlesi mi?

Rusya’nın Suriye’ye S-300 hava savunma sistemlerini göndermesi sonrasında bölgede ABD ve İsrail operasyonlarının ne şekilde devam edeceği de merak konusu.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Suriye’deki hava sahasındaki üstlük S-300 sevkiyatı sonrasında Rusya’ya geçerken, Amerika’nın buna karşı olarak operasyonlarında F-22 savaş uçaklarını kullanabileceği iddia edildi.

ABD’nin önceki yıllarda F-22 uçaklarıyla Suriye’de operasyon düzenlediği ancak o dönemde Suriye’nin bu operasyonlarına karşı koyacak S-300 sistemlerinin olmadığı vurgulandı.

S-300 sevkiyatı sonrasında değişen güç dengelerinin ardından ABD’nin bu duruma nasıl yanıt vereceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

İsrail F-35’lere güvenmeli

S-300 sevkiyatına neden olan IL-20 kazasından sorumlu tutulan İsrail’in ise Suriye’deki etkin operasyonlarına devam edebilmesi için F-35 uçaklarına daha çok güvenmesi gerektiği belirtildi.

Suriye’nin hava savunmasının güçlenmesinin ardından İsrail’in F-15 ve-F-16 savaş uçaklarıyla daha önce düzenlediği etkin saldırılara devam edebilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

İsrail’in önümüzdeki süreçte Suriye’deki operasyonlarına F-35 savaş uçaklarına güvenerek operasyonlar gerçekleştireceği iddia ediliyor.

İsrail Hava Kuvvetleri bünyesinde 12 adet F-35 savaş uçağı bulunurken, Mayıs ayında İsrail Hava Kuvvetleri ilk kez F-35 savaş uçaklarını hava saldırısında kullandığını duyurmuş ve bunu yapan ilk ülke olmuştu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber