F-35 satış başarısında F-16’yı yakalar mı?

ABD’li üretici Lockheed Martin, F-35 savaş uçaklarının gelecek yıllardaki satış başarısının F-16 uçaklarını yakalayabileceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, F-35 uçaklarının satış potansiyelinin 4.000 adete ulaşmasının beklendiği bilgisi verilirken, F-35 için mevcut kayıt programının şuan için yaklaşık 3.200 adet olduğu ve buların planlı alımlar ile imzalı siparişleri içerdiği belirtildi.

Lockheed Martin CEO’su Marillyn Hewson dün yapılan konferanstaki açıklamasında, F-35 uçaklarının satış rakamlarının yukarı çekilmesindeki en büyük etkenin Orta Doğu’da bu savaş uçaklarına olan ilginin olabileceğine vurgu yaptı.

Hewson, “Orta Doğu’da F-35 için ciddi bir ilgi var” derken, ABD’nin bunu dikkate alarak F-15’ler, F-16’lar gibi bu teknolojinin Orta Doğu’da kullanılması için serbest bırakabileceğini ifade etti.

Lockheed Martin CEO’su Hewson, F-35 uçaklarında şimdiye kadar yaklaşık 4.600 adet satmış olan F-16’nın potansiyelini gördüğünü ve F-16 kullanıcısı ülkelerin F-35’in gelecekteki müşterileri olarak kabul edilebileceğini belirtti.

Hewson bazı ülkelerin F-16 kullanıcısı olmayı F-35 için bir basamak olarak gördüğünü belirtirken, F-35 planlamasında özellikle Orta Doğu ilgisini dikkate almanın önemine vurgu yaptı.

F-16 üretim hattını taşıdı

Lockheed Martin, Nisan ayında Teksas Forth Worth’da bulunan F-16 üretim hattını, Güney Karolina’da Greenville’e taşıyarak F-35 üretimlerini artırmak için kendine daha geniş bir alan yaratmış oldu.

Son dönemde Bahreyn’e 16 adet F-16 satışına imza atan şirketin ayrıca, Bulgaristan ve Slovakya ile de bu savaş uçakları için satış görüşmeleri devam ediyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber