Fas ATAK mı, AH-64 mü alacak?

Fas Hava Kuvvetleri’nin filosundaki saldırı helikopteri boşluğunu Apache AH-64 tipi helikopterlerle dolduracağı iddia edildi.

The North Africa Post’un Le360 portalına dayandırdığı bilgilere göre, saldırı helikopteri konusunda ATAK helikopterleriyle yakından ilgilenen Fas’ın, bu alandaki boşluğunu AH-64 tipi helikopterler alarak gidereceği belirtildi.

AH-64 konusundaki anlaşmanın Fas Genelkurmay Başkanı Abdülfattah Lourak’ın Nisan ayındaki Washington ziyaretinde yapılmış olabileceği belirtildi.

Haberde Fas’ın AH-64 anlaşmasının yapıldığı haberinin, ülkenin Türk ATAK helikopterlerine olan ilgisinin basına yansımasından hemen sonra geldiğine de vurgu yapıldı.

Geçtiğimiz ay Fas’ın ATAK helikopterlerine olan ilgisi Fas basınında geniş yankı uyandırmış ve Fas Hava Kuvvetleri’nden Ankara’ya ATAK helikopterleri için üst düzey ziyaretlerin yapıldığı belirtilmişti.

Fas Hava Kuvvetleri caydırıcı gücünü artırmak için ATAK ve AH-64 helikopterlerinin yanı sıra, Gazelle, Chinook ve Predator’lerle de ilgileniyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber