Filipinler’in S-70i takvimi belli oldu

Filipinler Hava Kuvvetleri’nin satın alacağını duyurduğu 16 adet Sikorsky S-70i Black Hawk tipi helikopterlerinde anlaşmanın detayları belli oldu.

Mart 2019’da Filipinler ile Sikorsky’nin Polonyalı yan kuruluşu PZL Mielec arasında 16 adet helikopter için 241,4 milyon ABD Doları değerinde anlaşma imzalandı.

Anlaşma kapsamında Filipinler’e Kara Şahin’lerin teslimatının 2020’nin üçüncü çeyreğinde başlayacağı ve 2021 yılında tüm teslimatların tamamlanacağı bilgisi verildi.

S-70i helikopterlerinin Filipinler Hava Kuvvetleri’ne 1970 yılında dahil olan Bell UH-1D / H Huey tipi helikopterin yerini alacağı belirtiliyor.

Sikorsky’nin Polonya’nın yan kuruluşu PZL Mielec tarafından üretilen S-70i helikopterleri Black Hawk ailesinin uluslararası versiyonu olarak biliniyor.

Maliyeti düşürmek ve küresel pazardaki diğer helikopterlere karşı rekabet edebilmek için S-70i helikopterleri, ABD ordusuna özgü UH-60 Black Hawks’tan ekipman ve alt sistemler olarak farklılıklara sahip.

Filipinlerin helikopter tercihleri arasında Leonardo’dan AW139M, KUH-1 Surion ve Mi-171 tipi helikopterler bulunuyordu.

Filipinler ve Kanada arasında Bell 412EPI tipi helikopterlerin satışı için 16 helikopterlik anlaşma imzalanmış ancak sonrasında iki ülkenin arasındaki siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle bu anlaşma iptal edilmişti.

ATAK helikopteri de alacak

Filipinler’in ayrıca ATAK helikopteriyle de ilgilendiği yönünde haberler çıkmış Aralık 2018’de Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana tarafından yapılan açıklamada ATAK helikopterlerinden alacaklarını duyurmuştu.

TUSAŞ’tan 18 Aralık tarihinde anlaşmaya ilişkin yapılan açıklamada, “Türkiye ile Filipinler arasında Savunma Sanayisi İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı. Yapılan anlaşma ile Pakistan’dan sonra Filipinler’e T129 ATAK ihracatında önemli bir adım attık” denilmişti.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber