FlyKHY Ercan Havalimanı’nda dev törenle tanıtıldı

Freebird ortaklığında hayata geçirilen Kıbrıs Hava Yolları’nın (FlyKHY) lansmanı bugün Ercan Havalimanı’nda düzenlenen törenle yapıldı.

FlyKHY’nin ilk uçuşu A320 tipi uçakla İstanbul Havalimanı’ndan yapılırken, şirket 16 Nisan’dan itibaren İstanbul, İzmir ve Ankara’dan günlük olarak seferlere başlayacak.

FlyKHY, sonrasında bu hatlara Adana, Antalya ve Trabzon’u da ekleyecek.

Yurt dışı uçuşlarına da başlayacak olan KHY, yolcularını Antalya’ya yapacağı teknik inişle birlikte bekletmeden varacağı noktaya ulaştıracak.

FlyKHY’nin, 21 Mayıs itibarıyla, Erbil, Tahran, Priştine, Amman ve Bakü’den Kuzey Kıbrıs’a charter seferler ile uçuş planladığı bilgisi de paylaşıldı.

Kıbrıs Havayolları’nın bu akşamki lansman etkinliğine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Fly Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel, Nusret Polat’ın yanı sıra bazı milletvekilleri, sektör temsilcileri, paydaşlar katıldı.

Lansman etkinliği, Türkiye’deki depremlerde hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından FLY Kıbrıs Hava Yolları yönetim kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel, Nusret Polat ile sırasıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı; Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Zorlu Töre birer konuşma yaparken, yurt dışı programı nedeniyle lansmana katılamayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın video mesajı da yayınlandı.

Fly Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, “Böylesi anlamlı ve çok özel bir günde birlikte olmamız bizleri çok mutlu etmiştir” diyerek sözlerine başladı.

2019 yılından beri çeşitli felaketler yaşayan ülkemizin ve insanlarımızın, geleceğe umutla bakabilmesi için iyi haberlere, güzel gelişmelere ihtiyacı olduğunu belirten Rauf Denktaş, “Pandemi ve etkilediği ekonomik krizler, orman yangınları, trafik kazaları derken; on binlerce soydaşımızın yanı sıra 49 KKTC vatandaşımızı da yitirdiğimiz; anavatanımızı vuran asrın deprem felaketi sonrasında hızla toparlanmamız, yaralarımızı birlikte sarmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Gerek ekonomik gerekse sosyal alanda ileriye doğru atacağımız her küçük adım ülkemiz ve anavatanımız için dev bir yürüyüşe dönüşebilir” diyen Denktaş, “Umudumuzu yitirmemeliyiz. Geleceğe umutla bakabilmek için bugün cesaretle adımlar atmalıyız.” Şeklinde konuştu.

Rauf Denktaş, “Ülkemizi seven, yatırımlarımızı ülkemize yapan insanlarız.  Bu işletme bir özel teşebbüstür. Ancak bu şirketin misyonu özel teşebbüsten çok daha ötededir. Gerek rekabetçi ücretlendirme politikasıyla toplumumuzun seyahat özgürlüğüne sağlayacağı katkılar, gerekse ülkemize taşıyacağı turistlerle ekonomimize yapacağı katkılarla, Fly Kıbrıs Havayolları bu halkın havayolları olacaktır” dedi.

“Ümidimiz, bizim taşıdığımız heyecanı halkımızın da hissetmesi ve kendi bağrından çıkan bu havayoluna sahip çıkmasıdır” diyen Denktaş, “Sözlerimi bitirirken göklere seslenmek istiyorum: Kurucu Cumhurbaşkanımız, dedem Rauf Raif Denktaş’ın bugün bizleri yukarılardan izlediğini ve hepimizle gurur duyduğunu biliyorum ve bunu hissediyorum. Önümüze açtığın büyük yolda, senin izinde gururla yürürken ülkemizin ekonomik bağımsızlığına da katkı koymak için elimizden gelen her çabayı sarf edeceğimize söz veriyoruz” dedi.

Denktaş, A320 tipi uçağa Adıyaman’daki deprem felaketinde Isias Otel’de hayatını kaybeden KKTC’li voleybol takımına ihtafen “Melekler Takımı” adının verildiğini açıkladı.

Rauf Denktaş, bu süreç içerisinde attıkları her adımda kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

KKTC’de girişimcilere engel çıkaranlar olduğunu dile getiren KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “Biz bu arkadaşların önünü açtık onlar başardı. 2010 yılında Kıbrıs Türk Hava Yolları battığında içimizden bir parça da batmıştı, O tarihten sonra açılamadı… Bu arkadaşlar bütün mal varlıklarını riske atarak tüm bağlantıları ayarladı” ifadelerini kullandı.

Bakan Arıklı yeni kurulan oluşum için, “Her türlü yardım ve desteği vereceğimin sözünü veriyorum” dedi.

İşte AirTürkHaber’in objektifinden KHY’nin Ercan Havalimanı’ndaki lansmanı:

  

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar..

KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Zorlu Töre..

AirTürkHaber