Gökyüzünde Starlink bilmecesi

SpaceX’in alçak yörüngeye gönderdiği uydular üzerinden tüm dünyaya internet dağıtma planı, bazı yıldız gözlemcilerinin kafasını karıştırdı.

İlk dizinin uzaya gönderilmesinin ardından yüzlerce UFO (Tanımlanamayan Uçan Cisim) ihbarı yapıldı.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre SpaceX, Starlink projesinin ilk 60 uydusunu geçen hafta uzaya fırlattı. Şirket, bu uyduların dünyaya yüksek hızlı internet sağlayacak 12 bin parçalık güçlü uydu ağının ilk parçası olduğunu söyledi.

Fırlatmaların başlamasının ardından, gökbilimci Marco Langbroek, Hollanda’nın üzerinden geçen uyduların videosunu çekti.

UFO’ları araştıran Hollandalı internet sitesi UFO Meldput ise söz konusu uyduların uzaylı olduğunu iddia eden 150’den fazla ihbar aldı.

SpaceX, uyduların dünya yörüngesine girdiğinde birbirinden ayrılacağını ve onları birbirine bu kadar yakınken görmenin tekrar mümkün olmayacağını belirtiyor.

Uyduların boyutu da düşünüldüğünde bu, gece gökyüzüne çıplak gözle bakan birinin onları görmesinin imkansız olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan, bazı gökbilimcilerin raporları, Starlink uydularındaki güneş panellerinin parlak bir ışık yaydığını ve etrafındaki yıldızlardan çok daha parlak göründüğünü ileri sürüyor.

Şirketin CEO’su Musk, ilk 60 uydunun başarıyla konuşlandırıldığını ama diğer 800 uydu gönderilene kadar faaliyete geçmeyeceğini söyledi.

Spacex kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Starlink; alçak yörüngedeki binlerce uyduyla kullanıcıların bekleme süresini kısaltarak, dünya çapında ve sürekli hizmet veren bir internet yaratmak için tasarlandı.”