Güney Kore’den F-35’li mesaj

Güney Kore tarafından hazırlandığı belirtilen F-35A tipi savaş uçakları için çekilen yeni bir tanıtım görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Görüntülerde Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35A tipi savaş uçağının, Kuzey Kore’nin Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma sistemi ve Sovyet Kvadrat sistemi ile geliştirdiği en yeni Hwasong-14 mobil kıtalararası balistik füzesinin üzerine bomba bıraktığı görülüyor.

Hwasong-14, kıtasal ABD’ye ulaşabilen yaklaşık 10.000 kilometrelik Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füzesi olarak biliniyor.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin caydırıcı kabiliyetlerinin gösterildiği videoda F-35’lerin Kuzey Kore sistemlerine bomba bıraktığı görüntüler gündeme oturdu.

Defence Blog’da yayınlanan haberde videonun Kuzey Kore’nin son dönemde yaptığı füze denemelerine karşılık olarak Güney Kore’nin caydırıcı gücünün bir göstergesi olduğuna vurgu yapıldı.

Lockheed Martin tarafından geliştirilen beşinci nesil F-35 savaş uçaklarının Güney Kore’ye teslimatı bu yıl içinde başlamış bir dönem ise Kuzey Kore’yi yatıştırma politikası kapsamında uçak teslimatları ertelenmişti.

2014 yılında 6.4 milyar dolar değerinde 40 adet F-35A siparişi veren Güney Kore, son olarak Ekim ayında 3,3 milyar ABD doları karşılığında 20 adet F-35 savaş uçağı alacağını duyurmuştu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber