Hassas aramalar Gözen Flydog’a emanet

Türkiye’de havacılıkta birçok alanda öncü olan Gözen Holding, Flydog Services hizmeti ile güvenlik alanında da önemli çalışmalar yapıyor.

Özel olarak Gözen Flydog Services tarafından eğitilen, sertifikalandırılan köpekler güvenlik aramaları için havalimanlarında özellikle hava kargo alanında kritik görevler üstleniyor.

Gözen’in İstanbul Airshow’daki standında Flydog Services bünyesinde görev alan 6 yaşındaki Buddy isimli Golden Retriever cinsi köpek arama konusunda hünerleri sergiledi.

3 adet platformu koklayan Buddy uyarması gereken kokuyu aldığında sorunlu olan platformun karşında bekleyerek uyarı pozisyonu alıyor.

Flydog Services’in bir üyesi olan Buddy’nin İstanbul Airshow’da yeteneklerini sergilediği anlar ise kameralara böyle yansıdı:

Flydog Services bünyesinde Türkiye genelinde arama görevinde bulunan aktif 40’tan fazla ekip bulunuyor.

Köpekler eğitmenleri ile birlikte ekip olarak sertifikalandırırken, 6 aylık eğitime tabii tutulan ekipler daha sonrasın Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araç, bagaj ve bina arasından oluşan sınavına giriyor.

Sınavı geçen ekipler sertifikalandırılarak, Türkiye’nin dört bir yanında başta havalimanlarında olmak üzere hizmet veriyor.

Hava kargo bölümünde hizmet verecek olan ekipler ise ekstradan hava kargo sınavına da tabii tutuluyor.

Flydog Services şu anda İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen, Antalya, Adana, İzmir ve Ankara havalimanlarında hizmet veriyor.

Gözen ekipleri ayrıca Flydog köpekleriyle Somali ve Sudan’da da hizmet veriyor.

Flydog Services ihtiyaç dahilinde yurt dışına da köpek satışı yaparken, bu köpekler için yabancı ekiplere de eğitimler veriliyor.

Flydog services köpekleri Silivri Fenerköy’de özel olarak tasarlanan tesislerde eğitimlerini alıyor.

Köpekler ilk 1 yıl hiçbir eğitime tabii tutulmazken, bu dönemde sosyal olmalarına dikkat ediliyor.

Köpek seçiminde en önemli özellik avcılık güdüsünün yüksek olması olarak açıklanırken, ırk seçiminde de en çok Alman, Belçika ve Hollanda çoban köpekleri düşük kulaklılarda ise Labrador ve Spanyel cinsi köpekler tercih ediliyor.

Habere konu olan Buddy ise Golden Retriever cinsi köpeklerinde bu tarz kritik görevler üstelenebileceğine dair özel bir istisna olarak karşımıza çıkıyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber