Havayolunda kıyafet krizi

Malezya’nın hava yolu şirketi AirAsia, hosteslerinin kıyafetleri sebebiyle pek çok şikayet alıyor.

Son dönemde şirkete gelen pek çok şikayet, hosteslerin kıyafetlerinin çok açık olduğu yönünde.

Bir yolcu AirAsia hava yolu şirketinin üniformaları hakkında resmi şikayette bulundu. Yolcu, iki hostesin iç çamaşırlarını ve göğüslerini gördüğünü iddia etti.

Bir kadın yolcu ise yine aynı havayolu firmasının hostesleri kısa etek gidiği gerekçesiyle bir hostese yumruk attı.

Yeni Zelanda’dan Dr. June Robertson isimli vatandaş ise Malezyalı senatör Hanafi Mamat’a gönderdiği şikayet mektubunda, havayolu personelini “Malezya’nın itibarını mahvetmek” ile suçlayan öfkeli bir mektup yolladı. Robertson, personelin giydiği etkeklerin çok kısa olmasından rahatsız olduğunı belirtti.

Bir başka yolcu ise Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı’ndaki süpermarkette alışveriş yaparken Air Asia hosteslerinden birinin iç çamaşırını gördüğünü söyleyerek şikayette bulundu.

Hostesi uyardı

Ekim ayında Auckland’dan Kuala Lumpur’a yapılan bir seferde bulunan yolcu hostesin bluzunun açık olduğunu ve göğüslerinin üst kısmını görebildiğini ve kendisini ceketini kapatması için uyardığını söyledi.

Malaysia Today, hosteslerin üniformalarının ülkenin kültürüne aykırı olduğuna inandığını bildirdi. Bildirildiğine göre senatör Hanafi Mamat, “Malezya’yı Doğu değerleri ile güçlü bir Müslüman ülke” olarak nitelendiren giyecekleri seçmeleri gerektiğini belirtti.