IATA’dan Travel Pass açıklaması

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Covid-19 test sonuçları ve aşı sertifikaları bilgilerini içeren ‘Travel pass (Dijital sağlık cüzdanı)’ uygulamasının önümüzde birkaç hafta içinde kullanıma gireceğini duyurdu.

Euronews’te yer alan habere göre ilk aşamada, bazı havayolları tarafından test edilen dijital seyahat kartı benzeri mobil uygulama, ilk olarak havalimanı check-in ve uçağa biniş aşamalarında yolcu taramasını kolaylaştırmak için tasarlandı.

IATA, hava yolu ile seyahat edecekler için tasarlanan söz konusu mobil aplikasyonun, “oldukça olumlu sonuç” aldıklarını bildirdiği test aşamasını takiben önümüzdeki haftalarda kullanıma gireceğini duyurdu.

British Airways gibi Türk Hava Yolları da uygulamayla test eden hava yolu şirketlerinden biri.

“Önümüzdeki birkaç hafta içinde test modundan çıkacağız”

Uygulamayı test etmek için yaklaşık 60 bin kişinin kayıt yaptırdığını belirten IATA Genel Müdürü Willie Walsh, çevrimiçi bir medya brifingi sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “(Geri bildirimler) çok olumluydu. Önümüzdeki birkaç hafta içinde test modundan çıkmayı umuyoruz.” dedi.

IATA, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptığı paylaşımda da uygulama hakkında bilgi verdi.

Uygulama ne işe yarıyor, nasıl kullanılıyor?

IATA Travel Pass seyahat cüzdanı ile pasaportunuzun dijital versiyonunu oluşturarak yurt dışı seyahatleriniz için gerekli olan sağlık belgelerini dijital olarak saklayabiliyorsunuz.

Ayrıca gideceğiniz ülkenin sağlık gereksinimlerine göre uçuşa kabul doğrulamasını uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak için ise önce akıllı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise kayıt kodunu girerek, pasaportunuzun dijital versiyonunu oluşturuyorsunuz.

AP’den Dijital COVID sertifikasına onay

Öte yandan Avrupa Parlamentosu, vatandaşların Birlik içerisinde kolayca seyahat etmelerini sağlamak için oluşturulan Dijital COVID sertifikasına ilişkin düzenlemeyi onayladı.

Sertifika, dijital veya kağıt biçiminde vatandaşlara ücretsiz olarak temin ediliyor ve tüm sertifikalara QR kodları üzerinden erişilmesine de olanak tanınıyor.